Ústí nad Labem - Za loňský rok totiž MHD předpokládá ztrátu 8 milionů korun při tržbách 144 milionů. Město zároveň hradí prokazatelné ztráty z dopravy zhruba 170 milionů korun ročně. Dopravní podnik v roce 2007 vybral více než 8,5 milionu korun na pokutách. Což je asi o 600 tisíc korun víc než předloni. Další desítky milionů prý ale cestující MHD dluží. Vloni zároveň revizoři nachytali 28 tisíc černých pasažérů. O rok dříve jich bylo o 3 tisíce méně.

Proto se město rozhodlo, mimo jiné, pro tvrdší a účinnější řešení. Mimořádnost akce potvrdil i ředitel městské policie Pavel Bakule. „Skutečně, na rozdíl od jiných akcí, je tato svým způsobem výjimečná. Budeme mít totiž pokryté kontrolou všechny tři linky do Neštěmic a Mojžíře a také všechny vozy na nich,“ řekl.

Účelem má být, aby se těm, kteří nebudou mít platné jízdní doklady, nepodařilo dojet na místo jiným vozem MHD. „Nechceme, aby černý pasažér měl další možnost nastoupit do jiného trolejbusu. Zabrání jim v tom přítomnost revizorů a strážníků. Přepravní kontrola nemá jinou možnost, jak proti těmto lidem zasáhnout, než jim uložit pokutu. Takhle dotyčným nezbyde nic jiného, než jít pěšky.“

Akce bude trvat celý týden. „Nedělám si sice žádné iluze, že by to změnilo přístup černých pasažérů. Chceme to ale vyzkoušet. Pokud se tento způsob osvědčí, tak ho použijeme i na další nechvalně známé linky. Byli bychom ale rádi, kdyby se pak do toho zapojila například i městská policie z Trmic,“ dodal Bakule.

Akci, nazvanou Dostavník, koordinuje spolu se zástupcem ředitele městské policie Janem Novotným i vedoucí přepravní kontroly Milan Hrudka.
„Přišla s tím za námi městská policie. Vzniklo to na základě připomínek občanů z Ústecké arény. Pokud chceme vyloučit z dopravy nepřizpůsobivé občany, musíme pokrýt co nejvíc vozů.“

Příprava zátahu trvala také týden. „Je to samozřejmě náročné na plánování a počet zaměstnanců. Zaměříme se na odpolední a večerní spoje, kdy teenageři, kteří již nejsou ve škole, se baví ježděním MHD. Po skončení akce bude následovat její vyhodnocení.“

Hrudka také dodal, že podnik nesmí opomenout ani jiné oblasti města. „Další kontrola podobného druhu by po vyhodnocení měla následovat zhruba tak za měsíc, měsíc a půl,“ podotkl Hrudka.

Podle dopravního ředitele Dopravního podniku města Ústí nad Labem Františka Ryšlavého se jinak kontrolní akce v autobusech provádějí běžně. „Ve spolupráci s městskou policií provádíme tyto kontroly pravidelně. Účelem samozřejmě je snížit počet černých pasažérů v MHD, “ dodal dopravní ředitel.