Bistro se sladkostmi či Coca Colou mají například ve střekovské ZŠ Nové. Zástupkyně ředitele Dana Brablcová řekla, že bistro je krok k lepšímu. „Pokud rodiče dětem chleba doma nenamaží, dají jim dvacet korun a oni si stejně nějakou sladkost koupí.“
Automaty se sladkostmi mají také v ZŠ Mírové na Severní Terase. „Společně s distributorem se do nich snažíme ale vkládat zdravější sortiment. Coca Colu jsme už stáhli. Někteří rodiče automaty vítají,“ uvedl Kamil Veigend, ředitel ZŠ Mírová. Odstranit je zatím neplánují. Stejně jako v základní škole Trmice.
Ještě před několika týdny měli podobné automaty také v ZŠ České mládeže. Rodičům se to však nelíbilo, protože automaty nabízely nezdravý sortiment. Navíc si děti navzájem na sladkosti půjčovaly.
Situace vygradovala, když jeden z rodičů přišel do školy a přestřihl kabel od automatu. „Udělám to vždycky, když tam bude takový sortiment,“ řekl Jaroslav Cepoušek a jedním dechem dodal: „Ředitelce jsem jako manžel zdravotní sestry ukazoval, na jaké automaty může dostat dotace. Škola na to nereagovala.“ Všichni provozovatelé automatů prý nyní dostali výpověď. Ředitelka ZŠ České mládeže Vlasta Rytířová se k tomu odmítla vyjádřit.
Naopak v ZŠ Stříbrnické už sortiment v automatech změnili. „S provozovateli jsme se domluvili, aby do automatů dávali pouze zdravé nápoje,“ řekl zástupce ředitele Petr Heide. Na ZŠ v Chabařovicích mají jeden automat na džusy a čaje. „Navíc pro žáky připravujeme svačiny za deset korun,“ sdělil ředitel Josef Kusebauch. Zdejší jídelna pro děti denně připraví chléb s rybí pomazánkou nebo jablečný dezert.
Najdou se i školy, které nabízí svým žákům mléko. Například ZŠ Mírová na Severní Terase. „I když to přináší učitelkám problémy, nechceme distribuci mléka zrušit,“ řekl Kamil Veigend. Naopak v chabařovické škole s ním nemají dobré zkušenosti. „Nemáme ve škole na mléko sklady. V minulosti v něm byli i červi,“ uvedl Josef Kusebauch.
Podle Libuše Drahokoupilové z Ústavu zdravotnických informacích a statistiky se každým rokem zvyšuje v Ústeckém kraji počet obézních dětí. Ještě v roce 2005 trpělo obezitou čtrnáct dětí z tisíce. Předloni už sedmnáct dětí, uvedla Drahokoupilová.
Obezita navíc přináší dětem značné komplikace. „Omezuje jim pohyb. Dětem s obezitou hrozí také vyšší riziko cukrovky nebo nemoci cév a srdce,“ sdělil Petr Polák, vedoucí primář pro péči matku a dítě z ústecké Masarykovy nemocnice. Dodal, že by školy měly rozšířit sortiment v automatech a vyloučit z nich nezdravé zboží.