Dostanu se pouze do vestibulu. Tady moje cesta končí. Od vstupu prostor základní školy mě dělí další dveře, které jsou čtyřiadvacet hodin pod drobnohledem kamerového systému.

„Dovnitř nepustíme nikoho, koho nevidíme a nepředstaví se,“ vysvětluje po chvíli zástupkyně ředitele školy Michaela Bašusová.

Do střekovské školy se podle jejích slov nikdo cizí nedostane. A to přesto, že má škola problémy s obrovským areálem. Přes něj neustále procházejí cizí osoby.

Škola je hlídána. Zamčeny jsou všechny vchody do základní školy.

S nepořízenou se potýkám také v další škole v Trmicích. Podaří se mi jen naštvat školníka, když se snažím vniknout do školy zadním vchodem. U hlavního vchodu zvoním a klepu na dveře. Otevře mi uklízečka, která právě uklízí halu. „Kam jdete? Co chcete?“ vyhrkne starší žena s ruským přízvukem. K ředitelce školy mě propouští.

„Školu máme velmi dobře zajištěnou kódy,“ říká Marie Gottfriedová, ředitelka školy v Trmicích. Na vlastní kůži jsem se o tom před malou chvíli přesvědčil.

Před vstupem do školy se musí každý ohlásit. Do dokonalosti chybí už jen kamery. „Uvažujeme o nich,“ přikyvuje Gottfriedová.

Ani do třetí školy se nedostávám. Základní školu Mírová na Severní Terase hlídá hned trojice uklízeček. Zvoním a oni otevírají. „Kam jdete pane?,“ zvolá jedna z uklízeček Iva Adamová a po mé odpovědi ukazuje cestu k řediteli.

Areál školy je otevřený od 6 do 18 hodin. Dřívější problémy Mírové jsou už ta tam. Celý prostor školy je oplocený a na hřiště se dostanete pouze přes hlavního správce.

„Udělali jsme několik opatření, aby se do školy nikdo nedostal,“ říká ředitel základní škola Mírová Kamil Veigend.

Bezpečnost v areálu zajišťuje i několik kamer. Ani do družiny se nedostanu, aniž bych se musel představit a říci pro jaké dítě si jdu. Celá akce končí bez úspěchu. Cizí lidé se do ústeckých škol nedostanou.

Podle Václava Groulíka z tiskového oddělení ústeckého magistrátu škola za bezpečnost dětí zodpovídá sama. Speciální kontroly nedělají.

„Ale při návštěvách školských zařízení odborem městských organizací a služeb magistrátu se klade důraz na to, aby do školy nebyly vpuštěny osoby, které tam nemají co dělat,“ uvedl Václav Groulík.