Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ, uvedl, že se za osm miliard korun postavily podobné projekty v zahraničí. „V současné době je to skutečně předpokládaná cena, ta se však může ještě mnohokrát změnit,“ sdělil.
Také primátor Jan Kubata se den po schůzce s výrobním ředitelem ČEZ Vladimírem Hlavinkou a investičním ředitelem ČEZ Peterem Bodnárem na včerejší tiskové konferenci rozpovídal. „ČEZ nemůže stavět něco za osm miliard korun s tím, že v tomto městě nebude žít.“
Na dotaz Deníku, zda bude stát výstavba elektrárny osm miliard, však primátor odpověděl: „Stanovisko ČEZu je, že je stavba ve formě záměru. Omlouvám se, částku jsem pouze plácl.“
Přestože se jedná o záměr stavby, tak Ladislav Kříž včera uvedl, že je velmi pravděpodobná výstavba elektrárny v Úžíně. „Okolo pětadevadesáti procent,“ řekl s tím, že až letošní analýzy ukážou s definitivní platností zda ano, či ne.
Podle Petera Bodnára bude chtít ČEZ během tohoto roku projekt připravit do fáze, aby ho mohl prezentovat a zahájit diskuzi s představiteli města a veřejností.
„Představíme charakteristiky paroplynových elektráren, jejich provoz a zároveň jejich šetrnost k životnímu prostředí se zkušenostmi ze zahraničí z podobných nebo větších městských konglomerací,“ uvedl.
Podle Ladislav Kříže jsou paroplynové elektrárny obecně nesrovnatelně šetrnější k životnímu prostředí než uhelné.
Objem emisí oxidu siřičitého a uhličitého je zhruba poloviční. „V některých případech dokonce nižší,“ sdělil Ladislav Kříž.

RADEK NOHL, MARTIN DOHNAL