VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecká elektrárna čeří klidné sněmovní vody

Ústí nad Labem - (aktualizováno) Emisní stropy jsou v celém Ústeckém kraji překračovány o pětadvacet procent. Tuto šokující větu pronesl včera ministr životního prostředí Martin Bursík (Strana zelených) v poslanecké sněmovně při odpovědi na dotaz ústecké poslankyně Marcely Mertinové (ČSSD) k paroplynové elektrárně v Úžíně, která by se měla stavět na okraji Ústí.

14.3.2008 4
SDÍLEJ:

Šéf Strany zelených Martin Bursík Foto: DENÍK/Gregorz Klatka

ČEZ hodlá v regionu rekonstruovat stávající zdroje, snížit výrobu ve starých blocích, změnit palivo a snížit tak emise až o padesát procent.

Naopak se ale plánuje výstavbu dvou paroplynových elektráren v Počeradech a Úžíně. A navíc se začalo také mluvit o nové elektrárně hnědouhelné na Mostecku pod vlaječkou společnosti Czech Coal.

Marcela Mertinová včera ve sněmovně řekla, investor stavby paroplynové elektrárny v Úžíně je s podáním žádosti o vydání integrovaného povolení ve skluzu už po dobu pěti let.

„Podle zákona o integrované prevenci před znečišťováním, byl investor, který vlastnil stavební povolení před 31. 12. 2002 povinen požádat o vydání integrovaného povolení následujícího roku. A to investor neučinil,“ uvedla Mertinová.

Podle Martina Bursíka navíc investor zatím nekontaktoval krajský úřad kvůli integrovanému povolení. „To znamená, že integrované povolení není ani ve fázi předjednání,“ reagoval ministr životního prostředí.

Proto Mertinová včera požádala Martina Bursíka, aby ministerstvo životního prostředí investorovi uložilo požádat o vydání integrovaného povolení.

Plné znění interpelací

Poslankyně Marcela Mertinová

Vážený pane ministře, ČEZ oficiálně oznámil, že v Úžíně u Ústí nad Labem, tedy bezprostředně v blízkosti stotisícového města a v oblasti hnědouhelné pánve se zhoršenou kvalitou ovzduší chce postavit paroplynovou elektrárnu. I když se jedná o relativně šetrnou technologii, Ústečané to cítí jako další nežádoucí zdroj znečištění v už příliš zatížené průmyslové oblasti. ČEZ chce do tří let stavět na základě stavebního povolení vydaného v roce 1996. Podle zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci před znečišťováním, byl investor, který vlastnil stavební povolení před datem 31. 12. 2002, povinen požádat o vydání integrovaného povolení do 31. 3. 2003. To investor neučinil. Bohužel, za nesplnění této povinnosti není stanovena žádná sankce. Nicméně podle téhož zákona č. 76/2002 Sb. si musí investor integrované povolení zajistit před zahájením provozu zařízení. Vzhledem k tomu, že investor je s podáním žádosti o vydání integrovaného povolení v prekluzi už po dobu pěti let, žádám, aby Ministerstvo životního prostředí zajistilo stanovisko, ve kterém bude investorovi uloženo požádat o vydání integrovaného povolení ještě před zahájením vlastní stavby technologie. Jen tak budou mít obyvatelé Ústí nad Labem a okolí záruku, že vybudované zařízení bude odpovídat nejnovějším technologickým parametrům kladeným na provoz těchto zařízení.
Současně s ohledem na to, že stavba je plánovaná v oblasti Podkrušnohoří se zhoršenou kvalitou ovzduší, žádám, aby ministr garantoval, že nebude navyšován tzv. emisní strop Ústeckého kraje v oxidech dusíku, který je v kraji již naplněn. Děkuji.

Místopředseda vlády a ministr životního prostředí ČR Martin Bursík

Pane předsedající, paní poslankyně, děkuji vám za velmi kvalifikovanou interpelaci. Můžu říct, že s těmi starostmi, které v interpelaci zmiňujete, se v podstatě ztotožňuji. Ten paroplynový cyklus 220 megawattv tlakové plynárně v Ústí nad Labem byl podroben hodnocení vlivu na životní prostředí. Ten proces byl ukončen 4. května 1995 vydáním souhlasného stanoviska. Příslušným úřadem bylo tehdy Ministerstvo životního prostředí. Důležité je říct, že záměr je situován v areálu oznamovatele a že tím vlastně dojde ke změně technologie výroby elektrické energie a tepla na bázi zemního plynu a zruší se výroba svítiplynu, metanolu a dalších provozů tlakové plynárny Ústí nad Labem. Toto bude technologie kombinované výroby v paroplynovém cyklu.
Ten zákon 244, nyní již neplatný, o posuzování vlivů na životní prostředí, nikterak neupravoval otázku doby platnosti stanoviska o hodnocení vlivů, které bylo vydáno podle § 11 tohoto zákona, a proto se vlastně to omezení platnosti, které teď známe z nového zákona 100/2001, nevztahuje na stanoviska, která byla vydaná podle zákona 244/1992. Nicméně pokud by případné změny toho záměru bylo možné definovat jako změn u záměru podle nového zákona 100 nebo pokud by příslušný orgán ochrany přírody podle zákona 114 o ochraně přírody a krajiny ve svém stanovisku nevyloučil možnost ovlivnění evropsky významné lokality nebo ptačí oblasti tím záměrem samostatně anebo ve spojení s jinými záměry, anebo pokud by bylo třeba zohlednit nějaké synergické nebo kumulativní jevy, tak pro všechny tyto případy by bylo potřeba poté realizovat nový proces EIA, ale to vyžaduje další rozbor a více informací, abychom to mohli na ministerstvu vyhodnotit.
Pokud jde o integrované povolení, tak tím příslušným úřadem, který je odpovědný, je krajský úřad a ten podle nám dostupných informací nebyl provozovatelem kontaktován. To znamená, že integrované povolení není ani ve fázi předjednání, přestože se podle informací, které máme k dispozici, jedná o zařízení, které spadá pod integrované povolování. Standardně provozovatel má disponovat integrovaným povolením před stavebním řízením a my musíme tuto věc vyjasnit, musíme učinit komplexní právní rozbor, musíme k tomu mít více informací. V podstatě tady se shoduji s tím názorem, který jste řekla v interpelaci.
Pokud jde o přechodná ustanovení, která se týkají zákona o integrovaném povolení, tam vlastně provozovatel má podat do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti zákona žádost o vydání integrovaného povolení, jestliže podle § 43 odst. b neuvedl do provozu do dne nabytí účinnosti tohoto zákona zařízení, pro které bylo vydáno stavební povolení podle zvláštního předpisu. Čili on skutečně měl požádat o integrované povolení. Podle našich informací nepožádal a žádný proces tam neprobíhá. My tohle velmi podrobně zanalyzujeme, ty právní aspekty, budeme kontaktovat krajský úřad a zároveň také oznamovatele a věřte, že v tomhle budeme dbát na dodržování zákonnosti.
Jinak co se týká environmentálního pohledu, tak pokud jde o emisní stropy, ty jsou v celém regionu překračovány zhruba o 25 %, čili je potřeba to posuzovat i s ohledem na to pozadí a tohle je zase věc, ke které bych se tady nerad vyjadřoval jednou nebo dvěma holými větami. To je velmi specifická záležitost, kde to budeme analyzovat a budete-li mít zájem to dál sledovat, mohu vám průběžně dávat nějaké podrobnější informace. Děkuji.

Autor: Radek Nohl

14.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Liberec dál vyhrává, opačně je na tom Ústí. Opět padlo...

Lenka Taussigová Kocmanová
11

Jsme vášniví turisté, říká Lenka Kocmanová Taussigová

Policie prošetřuje kupčení s hlasy v Mojžíři

Mojžíř – Někteří voliči měli údajně dostat předvyplněné volební lístky a pak i finanční odměnu.

FOTO: Vitrážová okna z hrobky knížete Chotka přezimují ve Cvikově

Valtířov - Zbývající vitrážová okna rodinné hrobky knížecího rodu Chotků ve Valtířově se dočkají restaurování.

Konečně! Florbalisté se dočkali první výhry

Ústí n. L. /FOTO/ - Florbalisté Ústí udolali Znojmo 4:3 v prodloužení a slaví první výhru v Superlize! Sedm vteřin před koncem odpálil radost kapitán Stummer.

Změna ve vyhlášce dopadne na pacienty. Připlatí si více za léky

Severní Čechy - Na první pohled jde o nepatrnou změnu jednoho slůvka ve vyhlášce. Ve skutečnosti ale může mít dopad na tisíce českých pacientů. Zvýší se jim totiž doplatky za léky. Podle některých odborníků budou muset lidé platit až o třetinu víc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení