Ve výběrovém řízení neuspěla společnost vyrábějící Bílinskou kyselku. Ta měla s Větruší také velké plány. Podle Josefa Jůbla, ředitele marketingového oddělení, chtěla například postavit dobové stánky, na terase mít kavárnu, sportovcům nabídnout fitness či vířivku.
Podle náměstka primátora Arno Fišery (ČSSD) podnikatel uspěl už při první prezentaci a nyní představil projekt komplexněji než konkurent. „Očekáváme, že zlevní a zkvalitní kuchyni. Hodlá využít i okolních sportovišť,“ sdělil Fišera.
Tomáš Horáček řekl, že chce také zlepšit dopravu na Větruši. A to znovu zřízením speciální linky městské hromadné dopravy. „Pro návštěvníky budou připraveny také speciální vozy či limuzíny,“ dodal s tím, že chce na zámečku pořádat i různé plesy a svatby. Podle Fišery nabídl za pronájem restaurace Větruše okolo 25 tisíc korun.
Ústecký podnikatel hodlá restauraci na Větruši otevřít v nejbližších dnech. Musí však ještě objednat nové speciální vybavení kuchyně za dva miliony korun, což si vyžádá určitý čas. Horáček proto chce s vedením města po podepsání smlouvy jednat o prozatímním, alespoň částečném, otevření restaurace.
Výletní zámeček byl naposledy turistům přístupný loni 30. prosince. Dosavadní provozovatel restaurace, firma Drinks Union, totiž tady po dvouletém pronájmu skončil. Město totiž žádalo vyšší nájemné. To dosavadní činilo necelé 3 tisíce korun a bylo domluveno právě jen na 2 roky. Josef Vejlupek z Drinks Unionu řekl, že ani hostinská činnost tady nebyla moc zisková. Hlavně kvůli nákladnému provozu, zejména vysokým nákladům na topení. Od té doby tedy zeje nejen restaurace, ale i vyhlídková věž Větruše prázdnotou. To proto, že celý zámeček je volně průchozí a město nechtělo riskovat, že by správce neuhlídal návštěvníky a že by se mohlo z vybavení restaurace něco ztratit.
Původně město počítalo, že najde provozovatele dříve. Vítěz první soutěže, který nabídl nejvyšší nájemné, a to 41 tisíc korun, si to ale nakonec rozmyslel a od svého záměru odstoupil. Proto muselo být vyhlášeno další výběrové řízení. Město počítá, že bude moci vyhlídkovou věž zprovoznit znovu v dubnu.
Větruše patřila před rokem 1989 státu. Do 70. let minulého století tady panoval čilý výletní ruch. Pak sem ale tehdejší státní podnik Restaurace a jídelny nastěhoval zahraniční dělníky. Tím začalo chátrání zámečku a turisté sem postupně úplně přestali chodit. Ani po revoluci se na tom nic nezměnilo. Zámeček vystřídal několik soukromých vlastníků, kteří s ním spíše spekulovali a devastace pokračovala. Po požáru v roce 2000 dokonce hrozilo zřícení jeho věže.
Město Ústí koupilo ruinu Větruše v roce 2001 v dražbě od finančního úřadu. Přišel jej na 2 miliony korun. Dalších 130 milionů korun pak vložilo do rekonstrukce. Prohlédlo i okolí, kde byla vybudována 2 bludiště, zrcadlové a přírodní, a také sportoviště. Opravená dominanta byla znovu zpřístupněna v roce 2006. Loni se zde propadla opěrná zeď a s ní i část vyhlídkové terasy. Na vině byl sesuv svahu, jeho sanace začne v květnu.
RADEK NOHL, JITKA HADAŠOVÁ