Vyplývá to z porovnání dat dokumentů, které Deník získal, a tvrzení tehdejších zastupitelů.

Zatímco stavební povolení bylo vydáno v květnu 1996, až na podzim téhož roku zastupitelé, podle oficiálních dokumentů města, odsouhlasili konečnou podobu územního plánu.

To by znamenalo, že stavební povolení bylo vydáno ještě před legislativním potvrzením budoucího rozvoje města.

Navíc tehdejší zastupitelé tvrdí, že územní plán, který schválili, byl jiný, než ten, který dnes město veřejně prezentuje. „V územním plánu tehdy nebyla zmínka o elektrárně v Úžíně,“ uvedla Majdalena Jelínková, v roce 19996 zastupitelka za ODS. Obdobně se vyjádřil i „zelený“ Dušan Oslej a komunistka Květoslava Čelišová.

„Naopak. Jakýsi předchůdce územního plánu – Strategický plán rozvoje města Ústí nad Labem z roku 1995 se nezmiňuje o důležitosti výstavby paroplynového cyklu. Dokonce v části, která se zabývala ekonomikou, konstatuje: Nevyřešené problémy s životním prostředím, které vznikají při výrobě energie, těžebních a stavebních činostech, mají vliv nejen na zdraví, ale i profesní strukturu obyvatelstva,“ podotkla Jelínková.

Takový postup zpochybňuje řadu současných prohlášení vedení města i ČEZ, že vše proběhlo podle pravidel.

Stejně je zpochybněno i tvrzení ČEZ, že jednají s krajskými politiky, jak na jednání za zavřenými dveřmi informoval primátora Jana Kubatu manažer energetického gigantu Vladimír Hlavinka. „S nikým z ČEZu jsem nejednal, ani nikdo z krajského úřadu,“ potvrdil včera hejtman Jiří Šulc (ODS). Hejtman pro Deník uvedl, že stavební povolení, které ČEZ v tuto chvíli vlastní, je platné přesto, že ho Magistrát města Ústí nad Labem vydal už před 12 lety.

„Stavební povolení se totiž vztahovalo mimo jiné i na demolice některých objektů výroby svítiplynu. A ty byly provedeny přesně v zákonné lhůtě proto, aby se celá stavba mohla považovat za zahájenou,“ řekl Jiří Šulc.

Hejtman nevidí prostor pro zpochybnění stavebního povolení na stavbu elektrárny. Po třech letech od nabytí právní moci je už takové rozhodnutí právně nenapadnutelné, i když je vadné.