„ČEZ by se k obyvatelům našeho města měl chovat korektně a zveřejnit celý záměr stavby,“ řekla Mertinová a dodala, že prezentace ČEZ na pátečním zastupitelstvu byla nekonkrétní a propagandistická.
ČEZ má studii zpracovat do konce letošního roku. V celé kauze stavby elektrárny ČEZ v Úžíně bude studie klíčová. Platné stavební povolení z roku 1996, které firma vlastní, je totiž na paroplynový cyklus s výkonem 220 MW.
Až studie proveditelnosti podrobně ukáže, jaké výrobní zařízení a s jakou kapacitou výkonu je vůbec na trhu. Paroplynové celky se dnes totiž dodávají od strojírenských firem na klič jako jeden technologický celek s předem daným výkonem. Je proto pravděpodobné, že ČEZ bude muset žádat o nové stavební povolení. To zástupci firmy nevylučují.
Hlavinka ale na žádost Mertinové zareagoval zamítavě. Studii odmítl ukázat s odkazem, že jde o interní materiál ČEZ.
„To je arogantní jednání. Vzhledem k polostátnímu charakteru firmy, v níž stát stále drží 65% akcií, by o jejích záměrech měl rozhodovat hlavní akcionář, tedy stát prostřednictvím své výkonné složky – vlády,“ konstatovala Mertinová. A poznamenala, že by lidé hotovou studii měli vidět. „Udělám vše pro to, aby se k ní prostřednictvím státu dostali,“ podotkla poslankyně.
Na dotaz, zda zástupci státu v dozorčí radě ČEZ budou usilovat o zveřejnění studie, odpověděl šéf dozorčí rady a exposlanec ODS Martin Kocourek zamítavě. „Není na místě, aby management studii zveřejnil. V této fázi má hlavní slovo představenstvo společnosti. Dozorčí rada o tom rozhodnout nemůže,“ řekl Kocourek, který v energetickém gigantu má hájit zájmy státu.
Narozdíl od něho, další ze zástupců státu v orgánech polostátního ČEZ, exposlanec KDU–ČSL Josef Janeček si myslí, že by měl energetický kolos studii proveditelnosti zveřejnit.
„Žádný problém, proč by se neměla studie zveřejnit, nevidím. Občané by měli dostat co nejvíce informací. Musí se jen zachovat obchodní tajemství,“ prohlásil Janeček.
Politolog Rudolf Kučera si myslí, že tajnosti ze strany ČEZ nejsou v tomto případě rozhodně na místě. „Když se o takové elektrárně rozhoduje a něco se tají, tak to může zavánět lobby a korupcí. ČEZ by měl zveřejnit všechny informace. A o tom, zda se elektrárna postaví, by měla rozhodovat vláda,“ řekl Kučera.
Ústecký deník živé vysílání z mimořádného zasedání přinesl už v pátek. Už nyní jsou však na adrese www.ustecky.denik.cz/elektrarna připravena videa z jednání. Všichni se tak mohou podívat na to, jak vedení energetického kolosu vysvětluje před Ústečany své plány, co si o výstavbě paroplynové elektrárny myslí zastupitelé a vedení města nebo jaké další zvraty mimořádné jednání přineslo.

MARTINA SEEWALDOVÁ
RADEK NOHL