„Verze, kterou máme k dispozici, ještě není stoprocentně definitivní, něco málo se může změnit,“ řekl náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) k poskytnuté vizualizaci.

Městským požadavkem podle něj bylo, že objekt musí být v souladu s okolím. „A radní také žádali, aby investor napojil nový objekt na stávající budovu zkušeben Severočeského divadla opery a baletu tak, aby zmizela její nevzhledná stěna se schodištěm směrem k Masarykově ulici. Z obrázků je zřejmé, že to firma splnila,“ řekl Řeřicha.

Při jednání kolem prodeje pozemku u divadla někteří zastupitelé žádali, aby si město smluvně zajistilo kontrolu nad tím, co na něm bude vybudováno.

Obávali se, aby zde nevyrostla nějaká nevzhledná betonová krabice. „Ať město ustaví odbornou komisi architektů, která na stavbu dohlédne,“ žádal například Jindřich Šilhavý (ČSSD). Podpořili ho i komunisté. Ale neuspěli.

Mnozí Ústečané volají po tom, aby se na investice především v centru města vyhlašovaly architektonické soutěže. V posledním desetiletí se v Ústí konala jen jediná, a to na Palác Zdar, který na Mírovém buduje firma AZ Sanace. Ta ji vyhlásila z vlastní iniciativy, ani v tomto případě to město nepožadovalo.

.„Je to složité. Osobně proti tomu nejsem, ale zatím se to tady nedělalo. A teď už o tom nemá smysl diskutovat, v centru města už žádné volné pozemky nejsou,“ reagoval na to náměstek primátora Arno Fišera (ČSSD), v jehož kompetenci jsou záležitosti kolem městského majetku.

Jak bude vypadat stavba u divadla, to předem nevěděli ani zastupitelé, kteří o prodeji pozemku pro ni rozhodovali. „Podrobné plány zná jen koalice, s námi je neprobírá. A my když potřebujeme informace pro sebe i pro veřejnost, která se nás ptá, tak se po nich musíme složitě pídit,“ řekl. Podle něj, kdyby bylo všechno v pořádku, nebyl by důvod nic tajit. On sám se navíc obává, aby sem město nechtělo přestěhovat Činoherní studio a stávající střekovskou budovu prodat.

Vadí mu také, že ve vrcholných orgánech firmy EDS sedí dva z členů zastupitelstva, kteří o transakci rozhodovali, Bronislav Špičák a František Nesvadba (oba ODS) a že o tom při jednání nepadlo ani slovo. Špičák i Nesvadba ale řekli, že se projednávání prodeje pozemku nezúčastnili.