Radní se zabývali také financováním obou divadel. SDOB by mělo v příštích třech letech od města každoročně dostávat 47 milionů a ČS 10,5 milionu korun.
Letos pro SDOB město ve svém rozpočtu vyčlenilo prostředky jen na první pololetí ve výši 26 milionů korun s tím, že peníze pro další období vyřeší až v průběhu roku. Ve hře bylo i možné uzavření divadla kvůli opravám, které potřebuje, pro letošek se počítalo s investicemi 20 milionů korun. To teď padlo. Radní odsouhlasili převod a využití těchto investičních financí na provoz SDOB v druhé půlce roku.
Řešit ústecká divadla začalo vedení města kvůli úspoře financí. Prvním záměrem, ke kterému radní v lednu dali souhlas, byla fúze divadel. Slibovali si od ní roční úsporu 10 až 12 milionů korun. Ale narazili na odpor, hlavně ze strany ČS a jeho příznivců, kteří se báli ztráty samostatnosti a tvůrčí svobody renomovaného divadla.
Primátor Jan Kubata tvrdil, že by k ničemu takovému nedošlo, nicméně řekl, že město netrvá na sloučení, pokud se najde schůdnější varianta. „Naším cílem není sloučení, ale zefektivnění chodu divadel,“ ujišťoval.
Loni město dotovalo SDOB 55,5 milionu a ČS 11,5 milionu korun. „Ministerstvo kultury a Ústecký kraj přispěly jen 10,2 milionu. A přes veškerá jednání nemůžeme počítat, že dosáhneme víc. Přitom náklady pořád rostou, takže nechceme–li rušit vlastní soubory a umělce i představení dovážet, musíme provoz zefektivnit,“ vysvětloval Kubata.
Ředitel SDOB Tomáš Šimerda současný záměr města komentoval slovy, že je to realita a oni se s tím musí vypořádat. „Bude to znamenat určité změny, jak v repertoáru, tak i personální. Jinak to nepůjde, dostaneme o 5 milionů méně, než bychom potřebovali ,“ dodal s tím, že o konkrétních odchodech rozhodnuto není.
„Jsem s tím smířen, mohli jsme dopadnout hůř,“ reagoval ředitel ČS Jaroslav Achab Haidler. Z hlediska finačního to podle něj nebude nic moc, potřebovali by od města alespoň o půl milionů víc, ale samostatnost to vyvažuje. „Půjdeme do toho rizika, budeme se s tím prát a snad s odřenýma ušima nějak vyjdeme,“ je mírně optimistický Haidler.