Oblastní charita, která zařízení provozuje, po více než půlroční přestávce, znovu začíná nabírat klienty.
„Neměli jsme zavřeno úplně, ale provoz byl hodně omezený,“ řekla manažerka azylového domu Vlasta Kopsová.
Rekonstrukce obnášela výměnu oken, dělala se nová elektroinstalace, měnily se radiátory a další zařízení. Úpravou prošly i některé místnosti, aby se zvýšila ubytovací kapacita z původních 45 na 55 míst.
V suterénu jsou nové prostory pro krizový příjem i lůžka. Sem budou přijímáni lidé, kteří přijdou nebo je policie přiveze v noci, kdy nebude možné okamžitě zjistit jejich zdravotní stav a mohli by představovat riziko pro své spolubydlící.
„Zbývá už jen prakticky přepojit objekt na nové rozvody tepla a teplé vody a bude hotovo,“ uvedla Kopsová.
Nová přístavba vedle stávajícího objektu bude sloužit jako nízkoprahové denní centrum. Až 50 lidí bez střechy nad hlavou se tady bude moci najíst, vykoupat a převléci do čistého oblečení.
Během příštích dnů začnou práce na fasádě. Oproti původnímu plánu bude stejně jako přístavba nově omítnuta i stávající budova, aby působily jako jeden celek.
Před třemi lety, kdy město začalo investici připravovat, počítalo, že přijde na 10 milionů korun. Nakonec se vyšplhala na 13,1 milionu korun.
Naposledy městští zastupitelé schvalovali navýšení jejího rozpočtu kvůli zvýšení DPH na konci minulého měsíce. Město ji ale nebude financovat celou ze svého rozpočtu, 7,4 milionu korun uhradí stát.
V budoucnu by charita chtěla do samostatné budovy přemístit i noclehárnu, proto bude žádat o evropské peníze.