Zelení to považují jako útok chomutovské radnice před krajskými volbami. Strana to řekla v neděli po posledním zasedání krajské rady.
Postupy chomutovské radnice jsou podle SZ nedůstojné a odporující demokratickým principům.
„Odvolání poslance Přemysla Rabase v době jeho zahraniční cesty nebylo podloženo jediným relevantním důvodem, ohrozilo to plnohodnotný provoz zooparku a čerpaní dotaci, včetně evropských,“ řekla předsedkyně krajské organizace Strany zelených Džamila Stehlíková.
Zelení poukázali také na fakt, že před dvěma týdny nové vedení tamního zooparku jednostranně vypovědělo smlouvu na pronájem poslanecké kanceláře Přemysla Rabase. Také proto požadují od Ivany Řápkové omluvu.
„Postupy a metody chomutovské radnice považuji za nedůstojný útok na Stranu zelených,“ podotkla předsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Jacques.
Petr Klepiš místopředseda krajské organizace Strany zelených řekl, že požadovaná omluva je teprve prvním krokem. „Až na základě reakce učiní kroky další,“ dodal Klepiš.
Ivana Řápková v neděli telefon nezvedala. Před časem pro Mladou frontu uvedla, že hlavními důvody pro odvolání Přemysla Rabase z funkce ředitele zooparku byly; špatně sestavené rozpočty, neoprávněné čerpání více než 350 tisíc korun a špatná komunikace s městem.
„Skutečností bohužel bylo, že se opakovaly stále stejné chyby v hospodaření a nebyly opraveny ani v případě, když na ně upozornila auditorská firma,“ uvedla pro list Řápková.
Většina chomutovských radních se navíc domnívala, že chyb v řízení organizace se Přemysl Rabas mohl dopustit i kvůli své velké vytíženosti. Ten to však odmítl.
Zároveň včera podotkl, že bude chtít v budoucnu zůstat v oboru. Podle svých slov dostal například nabídku od zoologických zahrad v Praze, ve Dvoře Králové nad Labem či od lidí, kteří chtějí založit ZOO v Pardubickém kraji.
„Velmi by mě ale zajímala práce při zřizování či vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Střední pohoří,“ řekl Rabas s tím, že ministerstvo životního prostředí má zpracovaný plán, podle kterého má založení této oblasti vysokou prioritu.
Radní Chomutova odvolali Přemysla Rabase před měsícem. Strana zelených o několik dní později vystoupila v Chomutově z koalice s ČSSD a ODS. Primátorce dokonce někdo vyhrožoval smrtí. Poštou dostala nábojnici.