Díky tomu již mělo být po zápachu, který město zamořil. Bohužel tomu tak není. Smrad ze sušárny odpalků znovu překročil hranice města.

Čtenáři Ústeckého deníku opět po desítkách telefonovali do redakce a na tento velmi nepříjemný problém upozornili. Například Jana Zemančíková pracuje asi 300 metrů od lihovaru. „Pořád to smrdí. Je to šílené. Už to ani nejde brát s humorem, vždyť si ani nemůžeme otevřít okno.“

„Kdo v tom nesedí od rána do večera, ten snad ani nemůže pochopit, co je to za utrpení,“ dodala Zemančíková.

Kromě telefonátů také denně přicházejí na emailovou adresu Deníku rozhořčené dopisy. „Zápach lihovaru je opravdu strašný. Od čtvrtka je cítit i směrem k Teplicím přes Rovný, který není vůbec malý,“ píše v jednom z nich Naděžda Haganová.

Ta má chalupu ve vsi Habří, jež se nachází nedaleko Stadic a Hliňan. „Ale po ránu nemůžeme ani otevřít okna, přes den je to lepší,“ postěžovala si ještě nešťastně Haganová.

Dle informací starostky Trmic Jany Oubrechtové měl lihovar 8. a 9. května poruchu na nově instalovaných desodorizačních jednotkách. „Lihovar měl pozvaného technika z Dánska, kde se jednotky vyrábí. Ten jim měl pomoct s odstraněním závady. Potom měli znovu najíždět do zkušebního provozu.“
Zápach se ale lihovaru odstranit nedaří. „My samozřejmě mapujeme a monitorujeme lokality, které jím jsou zasaženy. Do konce května vydáme rozhodnutí, co s tím dál, neboť do konce května má lihovar také povolen zkušební provoz,“ vysvětlila Oubrechtová.

Rozhodovat se na radnici jinak bude 27. května. „Byli bychom ovšem rádi, kdyby to bylo v pořádku. Tento podnik totiž představuje 80 pracovních míst. Je to velká škoda. My bychom byli skutečně rádi, kdyby mohl přejít do plného provozu, ale zatím bohužel stále smrdí,“ dodala Obrechtová.

Podle projektového manažera lihovaru Jiřího Jandáska včera ráno kontrolovali obě jednotky. „Porouchané nejsou. Nebylo ale řečeno, že to vyřeší úplně. Pouze, že to odstraní z 80 procent pachové částice. Zbývající až v červenci. Hodně záleží i na rozptylových podmínkách a větru.“