Na to si stěžují někteří obyvatelé obvodu. Setuza ale nemá v plánu sila zlikvidovat. Využívají je totiž k uskladnění surovin. Jejich dominantu potlačí nová výstavba, ovšem pouze z ústecké strany. Jinak se změní jenom jejich vzhled.

„Moc se mi nelíbí dívat se na sila. Vlastně mi cloní výhled,“ uvedla Střekovanka Petra Váchalová. „Bylo by fajn, kdyby je alespoň nějak vylepšili. I když pohled na celé město by asi byl mnohem romantičtější,“ dodala. Podobně se vyjádřili i další občané Střekova, kteří v blízkosti fabriky bydlí.

Tisková mluvčí Setuzy Marie Logrová se tomu brání s tím, že 10 let, co pro podnik pracuje, je to poprvé, kdy slyší, že má někdo problémy s touto stavbou. „Pro firmu je opravdu důležitá z pohledu skladování jejích nejdůležitějších komodit. Stejná sila, s menší kapacitou, jsou i v Olomouci,“ vysvětlila.

Provozní kapacita sil je přibližně 60 tisíc tun. Jinak činí 70 tisíc tun, ale těch 10 je bezpečnostních. „Jsou důležitá především v době sklizně, kdy je cena suroviny nejnižší a my můžeme nakoupit a uskladnit. Během roku cena suroviny logicky stoupá a firma musí stanovit ceny svých konečných produktů od nákladů. Laicky řečeno: čím dražší je surovina, tím dražší je olej,“ pokračovala ve vysvětlování Logrová.

Továrna stojí v Ústí někdy od roku 1880. Byla postavena na zelené louce. „Každý, kdo se do této lokality stěhuje, musí vidět, pokud tedy vidí, že jsou zde funkční výrobní provozy,“ glosovala stížnosti.

Sila střekovské firmy byla postavena v roce 1975. Jejich výstavbě předcházela velice náročná povolovací procedura. Setuza byla součástí tukového průmyslu, sídlícího v Praze a podle Logrové investice tohoto charakteru tehdy zřejmě byly v režii nadřízeného orgánu.

„K dopadu sil na krajinomalbu se už vůbec netroufám vyjádřit. Nejsem v tomto směru odborník. Ovšem počítáme s jejich využitím k reklamním účelům, ovšem není to otázka, která nyní leží aktuálně na stole. V minulosti jsme tuto problematiku probírali i se zástupci magistrátu. Podotýkám ovšem, že ne v souvislosti se stížností. Byla to opravdu záležitost komunikace celé firmy,“ dodala mluvčí Logrová.

Jejich dominanci by měla během asi dvou let potlačit nově plánovaná stavba Rezidence Labe. Jejím investorem je firma AZ Sanace. Má se stát novou dominantou Střekovského nábřeží, která při pohledu od města či z Mariánské skály sila poněkud potlačí. Ovšem při pohledu z nové rozhledny v prozatím také ještě jen plánovaném lesoparku Sedlo budou dominovat stále.

„Určitě plánujeme, že budeme tlačit na jejich zestetičtění,“ uvedl střekovský starosta Vlastimil Žáček. „V minulosti jsme již o tom hovořili s novým ředitelem Setuzy Procházkou, že by se sila měla nějak upravit, aby nerušila pohled při příjezdu na Střekov. Myslím si, že pro to určitě něco udělají. Jinak na té studii k Rezidenci Labe vypadají celkem solidně, tak by mohla jednou i vypadat.“

Bývalý místostarosta Střekova a současný zastupitel Pavel Boček k tomu uvedl, že si nepamatuje žádné stížnosti, ale ani jednání s firmou na toto téma.

„Ovšem, pokud se takový požadavek občanů objevil, určitě by mu mělo být vyhověno. Vzhledově to skutečně není nic hezkého. Pokud se jednou podaří postavit Rezidenci Labe, tak tento projekt je koncipován tak, aby vliv sil byl eliminován. V každém případě by bylo ale záhodno, aby sila dostala nový kabát,“ dodal Boček.