Exekutoři minulý týden zabavili u výrobce masa na devět tun masa. Se zabaveným zbožím se až do ukončení sporu mezi Hrstkou a společností Maso Servis nebude moci dělat.

Exekuci svým výrokem ze 13. května na neurčito odložil také městský soud v Praze. „Přesto u nás o dva dny později proběhla v odvolacím řízení exekuce,“ řekl včera Jiří Hrstka a jedním dechem dodal: „Nyní se však konečně můžeme věnovat práci.“

I přes výroky soudu však exekutor David Koncz vydal další exekuční příkazy. S nimi údajně Hrstku nikdo neseznámil.

„Byl vydán exekuční příkaz na všechny mé odběratele. A ti musejí odesílat všechny pohledávky na nějaké číslo účtu nejmenovaného,“ podotkl Hrstka.

Koncz se prostřednictvím své asistentky odmítl vyjádřit. „Obraťte se na tiskového mluvčího,“ uvedla pouze a zavěsila. Pavel Kočiš, mluvčí exekutorské komory měl včera mobilní telefon vypnutý.

Advokát Narcis Tomášek sdělil, že exekutor může pouze dělat kroky k zjištění majetku. „Pokud exekuce není v právní moci, nesmí se zabavené věci poskytnout věřiteli,“ dodal Tomášek.

Se zhruba devíti tunami masa, které byly minulý čtvrtek Hrstkovi zabaveny, se tak až do ukončení šetření nebude moci nic dělat. „A to může být klidně i několik let,“ podotkl Hrstka.

Majitel výrobny masa situaci se svým advokátem každým dnem řeší. Už v pátek udělali několik opatření, aby zabránili další exekuci.

Hrstku ve čtvrtek navštívili exekutoři kvůli sporu se společností Maso Servis. Ta podala na firmu největšího výrobce masa žalobu za to, že neplatila včas faktury.

Podle Maso Servisu Hrstka dlužil za každou fakturu 1% z ušlé částky denně, což se do současné doby vyšplhalo až na 2,2 milionu korun.

„Já jako odběratel jsem ale žádné smlouvy nepodepsal. Jestliže to někdo potvrdil, tak cizím podpisem,“ tvrdí Jiří Hrstka.

Maso Servis zažaloval dalších deset výrobců masa o čtyřiadvacet milionů korun. Firma je v současné době v likvidaci. A jediným jednatelem společnosti je Jan Havlíček, který není od minulého pátku k zastižení.

Rozhodce Oldřich Gerneš, který o sporu rozhodoval však podle Hrstky nevzal v potaz, že už firma s Maso Servisem nemá žádnou rámcovou smlouvu. „Vypověděli jsme jí v roce 2005,“ podotkl Hrstka.

O rok poté přestala jeho firma dodávat Maso Servisu výrobky. Přesto měl v roce 2007 ředitel společnosti Milan Galamba přijít za Hrstkou a žádat ho, zda by jim nedodávali maso a uzeniny s tím, že toto zboží budou platit přes faktury.

„Oni ale neplatili a Maso Servis nám dlužil jeden milion korun,“ uvedl Hrstka. Firma jim údajně slibovala, že vše letos v lednu zaplatí. To se ale nestalo. Místo toho na konci měsíce dostali dopis, že Maso Servis Jiřího Hrstku žaluje.

Exekutoři přijeli do ústecké výrobny masa během čtvrtečního dopoledne. Do dvou přistavených kamionů začali okamžitě nakládat nejlepší a nejdražší uzeniny.