Počítá se s projektem, který má spolykat skoro dvě miliardy korun.

Vláda a vedení ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) však na stavbu bude chtít získat až 750 milionů korun z evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Ten však zatím Brusel neschválil. V programu má být k dispozici přes 51 miliard korun. Podle některých kuloárních informací však Česko nemá připravené projekty, a proto vyčerpá jen minimum.

Navíc poskytnutí peněz má být svázané striktními pravidly; například, že stavba nemůže být započata před schválením žádosti o peníze z EU. Což v případě ústeckého kampusu je porušeno, neboť se již buduje.

To, že na čerpání z fondů EU není Česko připravené, dokazuje i materiál, se kterým do jednání vlády přišel ministr šklolství Ondřej Liška (SZ). „Materiál poukazuje na potřebu systémových změn ve strategii a zajišťování investiční výstavby veřejných vysokých škol v celé ČR. Ministerstvo připravuje materiál této nové strategie, zejména z hlediska maximálního a efektivního využití fondů EU v letech 2008 – 2015,“ uvádí se v dokumentu, který Deník získal.

Vláda včera uložila ministru Liškovi, aby konečnou verzi realizace univerzitního městečka v Ústí nad Labem předložil do konce září. „V té době se už budeme o konkrétních krocích výstavby kampusu bavit,“ řekla rektorka UJEP Iva Ritschelová a jedním dechem dodala: „Pevně věříme, že s ohledem na situaci v regionu v oblasti vzdělávání vláda projekt plně podpoří.“

V současné době se vedení ústecké univerzity domnívá, že požádá o finance z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace na dva až čtyři projekty. „Požádáme asi o půl až tři čtvrtě miliardy korun podle toho jak bude vypadat vypsání operačního programu,“ sdělila Ritschelová.

Podle mluvčí ministerstva školství Kateřiny Bőhmové se však první žádosti z toho programu budou schvalovat až koncem roku.

Rozpočet pro kampus je v současné době odhadován na dvě miliardy korun. „Jedná se o finance pro vzdělávací, výzkumný a vývojový proces. To jsou hlavně naše priority. V prvé řadě se jedná o fakultu výrobních technologií a managementu a přírodovědeckou fakultu ústavu zdravotních studií, knihovnu a fakultu životního prostředí multifunkční centrum.

Vláda ministrovi Liškovi uložila, aby do konce roku předložil zprávu o konkrétním projektu. „Měl by předložit studii proveditelnosti. A navíc má projednat a navrhnout možnost více zdrojového financování v letech 2008 až 2015,“ řekl na včerejší tiskové konferenci hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc (ODS), který zastoupil absentujícího ministra Lišku.

Ústecký kraj zaostává v počtu vysokoškoláků za zbytkem země. Je na tom vůbec nejhůře z celé republiky. A právě projekt univerzitního městečka má podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) zvýšit především počet bakalářů, kteří by se prakticky uplatnili při rozvoji technologické a průmyslové základny kraje.

Sestavili Radek NOHL a Martina SEEWALDOVÁ