Během několika minut musí totiž složit takzvanou zkoušku dospělosti; obávanou maturitu.

Některé školy v Ústí jsou s maturitami na počátku, jiné naopak už skončily. Jednou takovou je gymnázium dr. Václava Šmejkala na Severní Terase.„Ze sedmadevadesáti studentů jich šest u maturity neuspělo. Naopak dvacet dostalo vyznamenání,“ uvedla Hana Víšková, zástupkyně ředitele gymnázia s tím, že v loňském roce zkoušku dospělosti nesložilo deset studentů ze sta.

Úspěšným žákům v pondělí slavnostně ředitel školy předá maturitní vysvědčení v Severočeském divadle opery a baletu. Zatímco studenti Střední odborné školy Stará si vysvědčení převezmou už dnes. Starosta Severní Terasy Leo Ditrich (ODS) jim ho bude slavnostně předávat na městském obvodním úřadě.

Na vysvědčení si zatím musí počkat studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické. Ti včera teprve skládali praktické zkoušky. A potili se elektrotechnici a strojaři. Příští týden čekají maturity na silniční dopravce a automatizační techniky.

Škola podle ředitele Václava Komínka v letošní roce zaznamenala pokles studentů. „Proto jsme ani nevypisovali žádné přijímací zkoušky,“ řekl Komínek. Na průmyslové škole bude v letošním roce maturovat zhruba stovka studentů.

V plném proudu jsou zkoušky dospělosti také na Střední škole obchodu a služeb v Krásném Březně. Podle zástupce ředitele Dušana Erbana budou probíhat ještě příští týden. V letošním roce maturuje na škole pětapadesát studentů.

Na střední školu obchodu a služeb se hlásí více žáků. „Studijní obory už máme plné. Úbytek rozhodně nemáme,“ dodal Dušan Erban.

Na žáky Integrované školy stavební nečekají maturity, nýbrž závěrečné zkoušky. Truhláři a tesaři budou prvními, kdo je ukončí 17. června. Na úspěšné studenty čeká takzvané slavností vyřazení.

„A při předávání výučních listů osobně žákům zahraji,“ řekl ředitel školy Vítězslav Štefl. Podle něj už nyní mají nové obory naplněné. „Je navíc pozitivní, že několik studentů bude pokračovat studiem na nástavbě. Budou tak mít větší šanci uplatnit se na pracovním trhu,“ dodal Štefl.

V letošním roce maturuje na středních školách spravovaným Ústeckým krajem celkem 5336 studentů.

„Počty současných maturantů na našich školách klesají nyní jen mírně, větší pokles se očekává až teprve za dva tři roky,“ uvedla Naděžda Kocábková z kanceláře hejtmana Ústeckého kraje.