Měl štěstí, že trestní senát krajského soudu dospěl včera k názoru, že může posuzovat útok jako pokus těžké újmy na zdraví. Muže odsoudil ke čtyřem letům vězení a k ochrannému protialkoholnímu ústavnímu léčení.

Loni v prosinci, v kuchyni bytu, Černý napadl a zranil nožem stejně starou přítelkyni Irenu Sládkovou. Nebyl u něho sice shledán úmysl vraždy, ale mohl s nožem v ruce družku, která se s ním rozcházela, ohrozit na životě.

Podle obžaloby si Černý vzal vykosťovací řeznický nůž s téměř 15 centimetrů dlouhou čepelí a se slovy: „Teď tě zabiju,“ na ženu měl zaútočit. Nožem ženě tlačil na hrudník a pokoušel se ji bodnout. Dvojice se svalila na zem a ženě se po chvíli podařilo vysmeknout. Muž byl příliš opilý. Utekla k sousedům. Utrpěla tři menší řezné rány, dvě na levé paži a jednu na pravé dlani.

Potom vzal telefon a zavolal na policii: „Tady Černý, chtěl jsem zabít svou přítelkyni.“ Převlékl se, sbalil si věci, připravil doklady a čekal na příjezd policistů. Při orientační dechové zkoušce nadýchal 3,08 promile.

Obžalovaný se v soudní síni tvářil rozpačitě. „Byla to jenom sranda,“ hájil se. „Měl jsem vypito a šel jsem si oloupat jablko, pak mě napadlo, že jí pohrozím. Ona začala křičet, zacpával jsem jí pusu rukou, když jsem ji pustil, utekla. Viděl jsem ruku od krve. Měl jsem strach, že jsem ji píchl do břicha. Tak jsem zavolal policii,“ uvedl Černý.

V době, kdy k napadení došlo, se s ním přítelkyně rozcházela.

U soudu došlo také na jeho koníček, nepřiměřené pití alkoholu. „Vypil jsem necelou lahev rumu a litr vína, ale přitom jsem normálně věděl, co se děje,“ uvedl.

Černý již po bývalé manželce hodil nožem, další ženě hrozil signální pistolí. Na druhou stranu ale nebyl jeho útok vražedný, ale jen opileckou výhrůžkou ze žárlivosti. Jeho družka začala chodit do práce a on nelibě nesl, když jí někdo telefonoval nebo poslal SMS zprávu.

Ve prospěch obžalovaného v jistém smyslu mluvil soudní znalec z oboru lékařství, který uvedl, že z povahy poranění rukou nevyplývá, že by žena odvracela bezprostřední útok, na poranění levé ruky se mohla podílet vlastním pohybem proti noži, obrácenému proti jejímu hrudníku. Ale stačil jediný nešťastný pohyb a mohla být do hrudníku či břicha bodnuta, a tím vážně zraněna.

Podle předsedy senátu Ivo Elischera znalci doporučili u obžalovaného protialkoholní léčení. Hlavním problémem obžalovaného je jeho závislost na alkoholu. Bez léčby je jeho pobyt na svobodě společensky nebezpečný.

Z hlediska psycholožky je obžalovaný inteligenčně v pásmu podprůměru, nevyrovnaný, se známkami lehčího organického poškození CNS, asi v důsledku nadměrného pití alkoholu.

Afektivní výbuchy jsou při pití alkoholu doprovázeny agresivitou. Dosud ale nebyl trestaný.

Napadená žena Černého nakonec spíše litovala, z výpovědi znalců lze odvodit, že kdyby muž nezabíjel své mozkové buňky neustále alkoholem, do agresivních stavů se nemusel dostávat. Bez alkoholu má šanci žít normálně dál. Proto soud nekompromisně nařídil Černému protialkoholní léčení.