Také si již za slavnostních proslovů investora, místních politických celebrit a dalších hostů odbyl své tzv. glajchování.

To znamená, že jeho nejvyšší bod ozdobila modře opentlená bříza. Stalo se tak včera v podvečer. Předtím, než břízu donesl na místo jeden z jeřábů, ji místní politici, členové samosprávy společně se zástupci investorské firmy a stavebníky ovázali modrými pentlemi a postříkali. K tomu použili láhev kvalitního českého sektu.

Při jeho stavbě dělníci vytěžili více než 41, 2 tisíce kubíků zeminy, spotřebovali 7, 2 tisíce kubíků betonu a použili 1, 1 tisíce tun ocele. Základní deska přitom spolykala 288 tun ocele a samotný skelet 860 tun.

„Polovinu z celkové výšky skeletu tvoří dvě a půl patra podzemních garáží,“ popisoval stavbyvedoucí Ivan Soukup z SKP Průmstav – Stavby a. s. „Ačkoliv tu nehrozí potíže se spodní vodou či záplavami, přesto je na to konstrukce připravena, použili jsme takzvanou betonovou vanu.“

Palác Zdar je jedinou stavbou v centru, na niž byla vyhlášena architektonická soutěž. Při jedné příležitosti se Jakub Zavoral z investorské firmy AZ Sanace vyjádřil, že vítězným návrhem nebyl zrovna nadšen. „Musím ale říci, že oproti soutěži současná stavba doznala změny k lepšímu,“ vyjádřil se.

Stavbu porovázely jisté potíže. Za největší přitom Zavoral považuje určité neshody s archeology. „Někdy mám pocit, že žijí v jiném světě. Během jednoho dne totiž prodloužili termín dokončení průzkumu o 4 měsíce.“

Starosta centrálního městského obvodu Václav Verner považuje za největší plus paláce, že uzavře Mírové náměstí. „Konečně se splní mé přání, mít náměstí jako v každém jiném městě. Také už nikdo nemůže pochybovat, že stavba zůstane nedokončena, a že z ní bude druhý hotel Máj, který je velkým problémem."