Pozemky u rybníka, o rozloze více jak 16 tisíc metrů čtverečních, získala před 4 lety kontroverzní firma Spobyt. Ta byla často kritizována za způsob nákupu takzvaného zlatého městského fondu – mnoha domů v centru. Zároveň čelila nejednou stížnostem za svůj přístup k nemovitostem, jež vlastní, a rovněž k nájemníkům.

„Co se týče pozemku společnosti Spobyt, Chatové osady Habrovice, byl prodán novému majiteli počátkem tohoto měsíce. Žádost byla na katastrální úřad podána 6. června, převod byl následující den,“ uvedla Michaela Winklerová z PR agentury Aetna, která hovoří za Spobyt.

„Novým majitelem se stal pan Beránek, který převzal i veškeré závazky vyplývající z nájemních smluv. Dle mých informací měla firma Spobyt uzavřenu smlouvu o pronájmu s provozovatelem koupaliště do 31. října tohoto roku,“ dodala Winklerová.

Spobyt do roku 2005 patřil společnosti CPI. Dnes vystupuje jako samostatný subjekt. Přesto ale předsedou představenstva Spobytu a CPI je stejná osoba, a sice Zdeněk Havelka z Prachatic.

V představenstvech obou společností zasedá ještě Milan Trněný. CPI je spojena například ještě se stavbou logistického centra ve Žďárku, CPI City center před Hraničářem nebo s vlastnictvím pozemků v Úžíně, nedaleko nichž by měla vzniknout nová paroplynová elektrárna.

Majitelem velmi lukrativních pozemků se tedy stal Jaroslav Beránek, spojený s akciovkou UDES. Ten však do uzávěrky dnešního vydání nezvedal telefony. Z katastru nemovitostí jen vyplývá, že na pozemky je zatím uvaleno smluvní zástavní právo.

Město ani centrální obvod prý nemohou další existenci koupaliště nijak ovlivnit. „Jediný pozemek v majetku města u Habrovického rybníka byla chatová osada, již město v roce 2004 prodalo společnosti Spobyt. Další pozemky patří soukromníkům, případně centrálnímu městskému obvodu. Městu tedy v současné době nepatří žádné pozemky u Habrovického rybníka. Zda si soukromí vlastníci přejí nebo nepřejí přírodní koupaliště nemůžeme ovlivnit,“ uvedl.

Podobně se vyjádřil i místostarosta centrálního městského obvodu Jan Tvrdík. „Myslím si, že by měl Habrák dál zůstat přístupný veřejnosti. Lidé jsou zvyklí sem jezdit za rekreací. O záměrech Spobytu ale nic nevím. Nemohu je tedy nijak komentovat,“ uvedl Tvrdík.

Městská opozice kritizuje už samotný původní prodej pozemků okolo Habrovického rybníka Spobytu.

„Myslím si, že u takto lukrativního majetku jako byly domy ve Velké Hradební ulici nebo právě pozemky na Habráku by si mělo město v kupní smlouvě vyžádat alespoň ujednání o svém předkupním právu na pět až deset let, pokud by chtěl nový vlastník nemovitost prodat,“ uvedl zastupitel Jaroslav Kubín.

„To proto, aby nedocházelo k podobným spekulacím, jako je to právě v případě Habrovic a firmy, která má své pevné vazby na vedení města a ODS,“ dodal Kubín.

Provozovatel koupaliště Pavel Bílek už dostal od současného majitele pozemků, na nichž se koupaliště nachází, do 10. října tohoto roku výpověď.

„Budoucí nový majitel se tu byl podívat, ale působil na mě tak, že ho areál koupaliště vlastně vůbec nezajímá,“ líčil Bílek setkání s novým vlastníkem pozemků, na nichž se koupaliště rozkládá.

„Nový majitel nám slíbil ještě rok, ale nevím, jak to dopadne. V každém případě, tahle živnost není na zbohatnutí. Až skončíme tady, tak už koupaliště provozovat nebudu,“ dodal nájemce Bílek.

Každoroční návštěvníci koupaliště jsou tímto vývojem také otrávení.

„Nejdřív to tady vybagrovali za 43 milionů z veřejných peněz a pak to pěkně prodali Spobytu jenom za 1, 01 milionu korun,“ rozčiloval se Robert Glod. „Hezky jim ten rybník radnice připravila,“ dodal.

Další návštěvnice koupaliště Ivana Prokešová zase poukazovala na to, že v Ústí není kam jinam do přírody k vodě s dětmi vyrazit.

„Máme osmiletého kluka a až to tady zavřou fakt nevíme, kam s ním půjdeme jinam. Brná nebo Klíše jsou betonárny. Nevím, co budeme příští rok dělat,“ stěžovala si posmutněle.

Podobně se vyjadřovali i její přátelé Jan Zimmermann a Pavel Hübsch.

„Aquapark je sice hezká atrakce, ale umělá. Přírodu nic nedokáže nahradit,“ komentoval to. „Prý tu budou obytné domky. Ale já si myslím, že by tu mohlo být obojí. Jenže asi smetánka nechce koukat na normální lidi,“ dodal Hübsch.

Dalšími majiteli pozemků okolo Habrovického rybníka je několik soukromých osob. Rybník samotný pak patří z větší části centrálnímu městskému obvodu, jeho zbytek pak firmě Napoleon s r. o., sídlící v ústecké Vaníčkově ulici u Smetanových sadů.