Tomu se ale většinou místní vytrvale brání. Jsou prý totiž přesvědčeni, že město se nemá skládat pouze z parkovišť a kancelářských prostor.

Posledním z investorů, jež by tu chtěl stavět dům, je firma Růžový palouček s. r. o. Ta ale prozatím nemá platné územní rozhodnutí. „Musíme například dům navrhnout o dvě patra nižší a podobně. Zatím jsme zadali zpracování nové dokumentace. Čili budeme muset projít novým územním řízením. Předpokládám, že to bude trvat asi tak rok,“ uvedl Miloš Burýšek, který je jedním z jednatelů společnosti.

Někteří z obyvatel Růžového paloučku ale kategoricky nový dům odmítají. Navíc kontaktovali místní organizaci Strany zelených. „Už nějaký čas spolupracujeme s tamními obyvateli na sledování situace a hledání možného řešení,“ uvedl Jiří Škoda z místní organizace SZ centrálního obvodu.

Jako součást této spolupráce místní organizace SZ provedla na Růžovém paloučku anketu. Při ní se zdejších občanů ptala, jaké využití lokality preferují.

„Většina oslovených nám odpověděla, že by zde nejraději měla park. Na druhém místě skončila obnova stávajícího sportovního hřiště, dále pak zachování současného stavu beze změn,“ pokračoval Škoda.

Jako další navrhované možnosti pak Škoda jmenoval pogumované dětské hřiště, případně pískové. Navržen byl také odpočinkový prostor pro filosofickou fakultu a takzvané hřiště pro seniory.

„Jsme přesvědčeni, že podobné ankety si má vypracovávat sama radnice, když chystá nějaké radikální změny. Možná by se pak nedivila, když se zdvihne odpor a občané jsou nuceni sepisovat petice,“ dodal k tomu zastupitel zelených za centrální obvod Karel Nepraš.

V tomto s ním zcela souhlasí i jiní opozičníci. Například Jaroslav Kubín za KSČM. „Občané by o tom rozhodně měli nějakou formou rozhodovat sami. Koneckonců, jeden z koaličních partnerů má pořádání obdobných anket ve volebním programu,“ upozornil Kubín.

I podle něj stále ještě zeleň ve městě chybí. „Taková hřiště a podobné plácky by se neměly rušit. Tomu se ale nelze dnes divit, když i magistrát a městská samospráva při tom, jak všemožně vychází vstříc investorům, zapomíná na mínění řadových občanů,“ dodal Kubín.

Podle jednatele Růžového paloučku Burýška si ale společnost vybrala lokalitu podle územního plánu. „Skutečně nejsme nějací bořiči parků a dětských hřišť. V tom místě je plánována bloková zástavba a náš záměr je s tím v souladu. Obecně jsou ale lidé všude proti všemu. Ať je to kdekoliv. Je to takový rituál. Protestují, i když by výstavba mohla danou lokalitu jen zvelebit,“ dodal Burýšek.

Jeho informaci však potvrzuje i starosta centrálního obvodu Václav Verner. „Zjišťovali jsme si to kvůli místním lidem, kteří nám poslali protestní petici. Magistrát nám poslal stanovisko, že záměr výstavby na Růžovém paloučku je skutečně v souladu s územním plánem.“