Podle specialistů se mohou vzorky při tropických teplotách znehodnotit. Vedení ústecké nemocnice tvrdí, že k tomu prý nedošlo.

Auta s kyblíkem na podlaze si všiml Ústečan Jan Koutník u zdravotnického zařízení v Koněvově ulici. „Na sedačce se navíc válely žádanky a kdokoliv si mohl přečíst údaje o pacientovi, které byly navrchu,“ řekl Koutník s tím, že je nepochopitelné při tropických teplotách tento materiál takovým způsobem přepravovat.

Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra, pod kterou ústecká nemocnice spadá, uvedl, že výtěry nejsou významně citlivé na okolní teplotu a v daném případě nemohlo dojít k jejich znehodnocení. Jarmila Pacáková z jirkovských laboratoří IMUNO zareagovala tím, že by se však měly převážet při pokojové teplotě. A ta v automobilu při letních dnech zřejmě nebyla.

Vedoucí pražských Lékařských laboratoří Věra Tomášková podotkla, že výtěrům hrozí znehodnocení pouze v případě, kdyby se v autě převážely delší dobu. Jiná situace by podle ní nastala u transportu moče či krve, které jsou na vyšší teploty háklivé. Vondra tvrdí, že krev převáží v uzavřených termoboxech.

Masarykova nemocnice začala problém s převážením vzorků výtěrů v obyčejném kyblíku řešit. „Aby nadále nedocházelo k podobným nedopatřením, byli řidiči opakovaně seznámeni s opatřením, kdy mají za povinnost všechny přepravované vzorky uchovávat po dobu jejich transportu v odpovídajících uzavřených boxech,“ sdělil Vondra.

Zároveň dodal, že při opakovaném nedodržení opatření při transportu vzorků mohou být řidiči potrestáni.