Ostatní jde do kapsy provozovateli a operátorovi. Firma Telticket – CZ, která bude systém provozovat, navíc v době podepsání pětileté smlouvy s městem ještě neměla na tuto činnost oprávnění. Podle úplného výpisu z obchodního rejstříku ho získali až 7. července. Zaregistrována byla 26. února, a to na realitní činnost. „Město dostane 9 korun, operátor 1, 50 Kč za odeslání, zbytek firma Telticket – CZ, jež bude systém provozovat,“ uvedl náměstek primátora Arno Fišera. „Zatím nevím, zda se systém osvědčí, uvidíme za půl roku. Město si na to objednalo i ekonomické vyhodnocení,“ dodal.

Jednatel Telticketu – CZ Jiří Marek k tomu uvedl, že firma nebyla založena kvůli provozování SMS jízdenky, ale také k dalším SMS službám. „Budeme se specializovat i na SMS parking, SMS kulturu, SMS sport, SMS info, jako jsou třeba varovné systémy a podobně. Zatím jsme ale v počáteční fázi,“ řekl.

Podivné je, že se Marek nijak nechtěl vyjádřit k dělení peněz mezi městem a firmou. Zároveň se zmínil o tom, že není majitelem firmy. V obchodním rejstříku je přitom veden spolu s Juliánou Šedivou jako jednatel a společník. Vklad činil 200 tisíc korun, přičemž Marek vkládal 120 tisíc. Kdo je majitelem firmy neuvedl.

Vyjádření Jiřího Marka z Telticketu je zčásti v rozporu s prohlášením náměstka primátora Jana Řeřichy. Ten v před časem v souvislosti s vysvětlením, proč nebyla vyhlášena veřejná soutěž řekl, že patent pro tuto oblast má pouze pražská Erika. „Ta jej zapůjčila Telticketu, jenž vznikl právě pro tyto účely.“

Firma Telticket sídlí podle obchodního rejstříku v ulici Velká Hradební 619/33. Stejnou adresu má ovšem i městský Národní dům. V Národním domě totiž sídlí i firma Radima Šedivého, který by měl mít přes manželku kontakty na pražskou Eriku.

„Telticket asi sídlí u firmy pana Šedivého, my jsme s ní smlouvu o nájmu nepodepisovali. To jde mimo nás,“ uvedl ředitel Národního domu, radní Ivan Dostál.

Městské opozici se to celé nelíbí. „Město si mělo dopředu zvážit veškeré kalkulace. Finančně se mi to pro občany i město jeví nevýhodně. Očekávám, že to město přehodnotí, smlouvu upraví nebo vypoví. Pokud ovšem zase není nevypověditelná,“ uvedl zastupitel Jaroslav Kubín. Zvláštní podle něj také je, že se podle obchodního rejstříku většinový vlastník nehlásí ke své firmě. „Očekával bych, že město si důkladně prověří své budoucí partnery. Tento vypadá divně,“ dodal.

SMS jízdenka je podle zastupitele Tomáše Jelínka, bývalého náměstka primátora, výborný posun v nabídce.

„Ale zaráží mě určitá netransparentnost celého procesu. Otázkou je, zda mělo či nemělo být vyhlášeno výběrové řízení. Zároveň si myslím, že 9 korun městu z celkové ceny jízdenky je málo,“ myslí si Jelínek.

„Samozřejmě nevím, kolik lidí si ji koupí. Uměl bych si to představit 12 : 3, to je dostatečný poměr. Ale šest korun jinam je skutečně moc. Nechápu také, proč většinový vlastník firmy, jež službu pro město provozuje, de facto tvrdí, že nemá rozhodovací pravomoci,“ podivoval se zastupitel Jelínek.