V ústecké nemocnici se naopak na regulačních poplatcích vybralo bezmála 11,5 milionu korun. Nejvíce pacienti podle mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry zaplatili za hospitalizaci – 7,3 milionu korun. Za ambulantní ošetření pak něco málo přes dva miliony korun.

Předpokládané příjmy z regulačních poplatků jsou už započteny v letošním rozpočtu. Krajská zdravotní podle výkonů z loňského roku odhadla, že v pěti sloučených nemocnicích vybere zhruba 80 milionů korun. Po půl roce pacienti zatím zaplatili 37,5 milionu korun.

„Nechceme jít cestou, že bychom se zviditelňovali a z našetřených peněz například nakoupili sanitky. Takový nákup musí být totiž řádně naplánovaný v hospodářství,“ podotkl Vondra.

Primář infekce Pavel Dlouhý řekl, že ústecká nemocnice má zpracovaný investiční plán, který se daří naplňovat. Přesto jsou další miliony na nákup zařízení potřeba. „Máme přes čtyřicet odborů. Některý potřebuje ultrazvuk, jiný defibrilátory či dýchací přístroj,“ sdělil Dlouhý.

Vedení Krajské zdravotní však bude muset začít řešit problém s neplatiči. Jen ústecké nemocnici dluží 848 tisíc korun. Všem pěti zdravotnickým zařízením pak 2,2 milionu korun. Jak dlužné částky bude Krajská zdravotní vymáhat, nebylo však zatím podle Vondry definitivně rozhodnuto.

Stejný problém však v celé republice řeší celá řada nemocnic. „Rozčiluje mě, když někdo neplatí a jiný ano. Mělo by se využít prostředků, aby platili všichni. A nebyla tady skupina lidí, kteří si dělají, co chtějí,“ dodal Dlouhý.

Vymáhání dlužných částek a případné soudní spory jsou pro nemocnice samotné drahé. Najmout si na vymáhání pohledávek agenturu ale může být na hraně zákona.

Například Krajská nemocnici Liberec začala dlužníkům rozesílat upomínkové dopisy. Na počátku července jich odeslala tisíc sto čtrnáct.

„Rekordmanem je pacient, který v nemocnici na regulačních poplatcích zanechal dluh šest tisíc korun za sto dnů hospitalizace,“ uvedla před časem mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Kittnerová.

V ústecké nemocnici mohou pacienti platit poplatky třeba v atriu, na Emergency, Dětské klinice či v Podhájí.


Kolik zaplatili a dluží pacienti nemocnici

Výnosy na regulačních poplatcích v Masarykově nemocnici:

ambulance 2 016 420 korun
hospitalizace 7 377 060 korun
pohotovost 1 307 430 korun
lékárna 784 717, 24 korun


Nezaplaceno: 848 106, 88 korun
Částky jsou k 30. červnu.