Zaplněné nejsou zatím ani některé kempy. Podle kastelánů na nižší návštěvy negativně působí zejména nepříznivé počasí či vyšší ceny pohonných hmot.

Kastelán hradu na Střekově Jiří Himmel sdělil, že letos prošlo branami zhruba o tisíc lidí méně. „Návštěvnost klesá i u nás. Pomáhá tomu i počasí. Když je teplo, tak jdou lidi radši na koupaliště,“ podotkl Himmel s tím, že v srpnu se však může vše změnit. Poslední víkend podle něj prošlo hradem na pět set návštěvníků.

Mírný pokles registrují zatím i na zámku ve Velkém Březně. „Zavřela se silnice z Děčína, opravuje se komunikace z Ústí. Často nejezdí ani přívoz, proto k nám mají lidé složitější přístup,“ podotkl kastelán velkobřezenského zámku Miloš Musil.

Naopak skanzen v Zubrnicích je podle ředitele Františka Ledvinky zatím zřejmě nejnavštěvovanější památkou v kraji.

„Skanzeny v celé Evropě mají mnohem vyšší návštěvnost než ostatní památkové objekty. Jsme teprve na počátku, ale každý rok registrujeme více lidí,“ podotkl Ledvinka.

Obsazené nejsou ani některé kempy. „Stěžovat si zatím můžeme na deset patnáct dní, kdy bylo horší počasí. Ze třech čtvrtin máme plno,“ řekl provozovatel kempu v Chabařovicích Petr Velek s tím, že návštěvnost byla v červenci solidní. V areálu je mimo jiné přírodní koupaliště, půjčovna kol či tenisové kurty.

Kemp v Oseku na Teplicku je podle provozovatele Petra Kavky naplněn z osmdesáti procent. „Na počátku července jsme měli obavy z počasí. Nejvíce cizinců k nám míří z Holandska. A právě zahraniční návštěvníci i přes špatné počasí své dovolené většinou neruší,“ uvedl Kavka.

Kasteláni se snaží nové návštěvníky do hradů a zámků nalákat. Velké Březno připravuje celou řadu akcí. Příští víkend se bude na zámku vystavovat padesát růží. Každou neděli je na programu pohádka pro děti a 30. srpna se návštěvníci mohou těšit na noční prohlídku. Na Střekově se mimo jiné uskuteční tradiční hudební festival či pohádková neděle.

Turisté jezdí do Ústeckého kraje nejméně ze všech regionů v republice. Alespoň na jednu noc se tam letos v prvním čtvrtletí ubytovalo něco málo přes šedesát tisíc lidí. To je meziročně o 5,9 procenta více.