Ve svém dopise nejprve odkazují na setkání primátora Kubaty s ministryní Džamilou Stehlíkovou kvůli vládní agentuře proti sociálnímu vyloučení. Lokální pracovníci této agentury by měli koordinovat aktivity tak, aby na konkrétní projekty město získalo finance z EU. Peníze by pak měly přeměnit ghetta v normální městské čtvrti.

„Chceme připomenout, že při řízeném sestěhování neplatičů do Matiční ulice se místní domkaři ocitli v ghettu,“ píše se v dopise Kubatovi. Podle pisatelů dopisu se touto politikou na vzniku ghetta podílela neštěmická radnice. Výslovně přitom radnici obviňují, že nepřijala žádná opatření k nápravě zoufalého stavu. Není prý nutno čekat na peníze z EU. Stačilo by prý jen po obyvatelích pomocí orgánů města vyžadovat striktní a přesné dodržování zákonů.

V závěru dopisu, podepsaného za všechny Jaroslavem Kopeckým, je připomenuta smlouva ODS s občany Ústí nad Labem Nové Ústí. Sliby zde učiněné se prý v Matiční ulici rozhodně nenaplňují. „Věříme, že po přečtení dopisu dojde k nápravě, a že život v této lokalitě pro nás přestane být utrpením,“ doufá v závěru Kopecký.

Přiložen je i zápis stížností ze schůzky se starostkou Neštěmic Lianou Wagnerovou z loňského srpna. Shrnout se to dá do několika vět. Všude je neuklizeno. Ve dne, v noci je tu velký hluk. O děti se nikdo nestará, ty pak domkaře terorizují. Za upozornění se domkařům dostává jen nadávek a vyhrožování. Zničené domy. Mytí aut přímo na ulici. Krádeže. Ignorace zákonů i městských vyhlášek. Ohrožování silničního provozu. Neschopnost městské policie.

„Listina základních práv a svobod jako součást ústavního pořádku České republiky v článku 35 praví: Každý má právo na příznivé životní prostředí. Od toho je život v lokalitě Nový Svět na hony vzdálený,“ stěžuje si Jana Kaplanová.

„Hovoří se o integraci Romů do většinové společnosti. Lidé, žijící v lokalitě Nový Svět, mají spíše pocit, že je snaha integrovat většinovou společnost, aby opustila dobré mravy, zásady čistoty a dodržování pořádku. Vzdala se středoevropské kultury,“ zoufale dodává Kaplanová.

Primátor města Jan Kubata okamžitě po doručení dopisu začal hledat řešení zdejších problémů. Nejprve na včerejší poradě vedení města zadal stížnosti v dopise k prošetření. Zároveň se sejde se starostkou Wagnerovou a organizací Člověk v tísni. Též uložil městské policii, aby v lokalitě zvýšila ostrahu. „Dopis považuji za velmi závažný. Velmi mne například trápí nemožnost snížit počet návštěvníků lokality,“ uvedl.

Městská policie totiž při kontrolách zaznamenala, že je zde více občanů Slovenské republiky. Ti ale tvrdí, že přijeli na návštěvu. Je pak velmi složité, téměř nemožné, dokázat pravý opak. Tito cizinci se pak mají podílet na přestupkové a majetkové trestné činnosti. Zákony České republiky ovšem neumožňují oddělovat, ani snižovat počet obyvatel lokality podle národnosti nebo státní příslušnosti. Ani umožnit přijmutí jiných omezujících opatření.

„Bohužel, zákon je takový, jaký je. Záležitost skutečně považuji za alarmující a beru dopis velmi vážně. Další kroky k řešení vyjdou z páteční porady. Účinná dlouhodobá opatření se však neobejdou bez legislativní pomoci. Tento problém se týká i dalších míst republiky,“ dodal Kubata.

Podle starostky Liany Wagnerové sice Nový Svět není ideální čtvrtí, ale v současnosti jsou v neštěmickém obvodu horší místa. Třeba ulice Jindřicha Plachty, Keplerova, Dr. Horákové a další. Výhodou je, že Nový Svět je monitorován kamerou. „Myslím, že domkaři už jsou za ty roky na zdejší Romy alergičtí. Policie tam chodí pravidelně. Ten problém se zbytečně nafukuje,“ řekla Wagnerová.