Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři: Odstupte od pronájmu, víme jak ušetřit

Ústí nad Labem - Nejvyšší představitelé Krajské zdravotní neschválí bez písemného vyjádření lékařů kontroverzní pronájem laboratoří v pěti nemocnicích. Tuto podmínku si vynutili zástupci odborů na schůzce s vedením společnosti. Lékaři připravovaný pronájem soukromé firmě odmítají. Napsali i dopis, ve kterém píší, že jsou schopni předložit vlastní koncepci rozvoje laboratoří bez nutnosti pronájmu.

15.8.2008
SDÍLEJ:

Ředitel Krajské zdravotní Eduard ReicheltFoto: DENÍK/Karel Pech


Odboráři se s vedením Krajské zdravotní sešli proto, že jsou jednoznačně proti pronájmu. Lékařům se mimo jiné nelíbí, že je o záměru nikdo neinformoval.

„Opakovaně jsme se na pronájem dotazovali. Marně. Ještě den před tím, než o celé věci lékaře informovali, nám tvrdili, že se nic neděje. Porušili podle nás kolektivní smlouvu,“ řekl primář mostecké nemocnice a předseda místních odborů Jiří Biolek.

Podle něj vedení Krajské zdravotní na schůzce tvrdilo, že se nejednalo o záměr, ale pouze o připravované pracovní materiály.

„Nebyl dokončen ekonomický rozbor, firmy byly osloveny v rámci průzkumu trhu, abychom se mohli rozhodnout, jakým směrem se vydáme. Předložení materiálů odborům je i nyní předčasné, protože neprošly řádným připomínkovým řízením,“ zareagoval ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt. Porušení kolektivní smlouvy vedení odmítá.

Biolek nesouhlasí. „Připravovala se smlouva, oslovily se firmy. Když nešlo o záměr pronájmu laboratoří, tak tedy o co? Měli nás o tom informoval,“ podotkl Biolek.

Odbory si na schůzce s představiteli společnosti, která pod sebou slučuje pět nemocnic v kraji, vynutily, že bez jejich vyjádření nebude pronájem schválen.

„O příštích záměrech budeme zástupce zaměstnanců informovat, bez písemného vyjádření k této problematice se nic schvalovat nebude,“ slíbil předseda představenstva Krajské zdravotní a radní René Budjač (ODS).

Primář Biolek sdělil, že odbory požadují přehled nákladů a výnosů laboratoří ve všech pěti nemocnicích. Budjač zopakoval, že celý materiál je pouze pracovní verze. „Předložíme ho k projednání zástupcům zaměstnanců. Očekáváme věcnou oponenturu,“ dodal Bujdač.

Lékaři z ústecké Masarykovy nemocnice napsali dopis, který odeslali vedení společnosti i svým kolegům v ostatních zdravotnických zařízeních Krajské zdravotní.

„Laboratoře jsou svými výkony vysoce ziskové , ač zaznívají hlasy, hovořící o opaku. Nepřímo se tak podílejí na financování některých ztrátových, ale nezbytných klinických oddělení,“ uvedli mimo jiné v dopise. Zároveň dodali, že odtržením laboratoří od klinické části oddělení se zcela naruší úzká odborná provázanost.

Vedení Krajské zdravotní napsalo, že je připraveno předložit vlastní koncepci. Ta má přinést úspory a rozvoj laboratoří. A to bez nutnosti pronájmu soukromé firmě. Takovou možnost zatím představitelé Krajské zdravotní odmítají. Budou totiž dál hledat společnost, které laboratoře pronajmou.

Podle Eduarda Reichelta společnost v prvním pololetí letošního roku vykázala zisk ve výši 3,7 milionu korun. Přitom za první čtvrtletí měla ztrátu zhruba 33,5 milionu korun. Vedení Krajské zdravotní přislíbilo, že na konci roku bude hospodaření vyrovnané.
Vývoj kauzy pronájmu laboratoří

19. 5. Místopředseda představenstva Tomáš Indra předkládá zprávu o ekonomické situaci laboratoří v pěti nemocnicích.
20. 5. Ředitel Eduard Reichelt zaslal výzvu třem firmám k jednání ohledně optimalizace provozu laboratoří.
22. 5. Společnost Synlab.cz odpovídá. Později předkládá návrh smlouvy s roční výší nájmu 30 milionů korun bez daně.
9. 6. Eduard Reichelt informuje představenstvo o tom, že jedině Synlab.cz splnil podmínky tak, aby mohl být zajištěn komplexní pronájem laboratoří.
1. 7. O pronájmu jsou informování lékaři. Nesouhlasí. Mluví i o stávce.


Autor: Radek Nohl

15.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bourání šaten na hřišti v Mojžíři.
7

FOTO: Šatny fotbalistů jdou k zemi, dostanou nové za 9,6 milionu

Štola Lehnschafter v Mikulově
7

Štola v Mikulově láká na Hornický den

Na boj se žloutenkou vyčlenili ústečtí radní skoro čtvrt milionu korun

Ústí nad Labem - O příspěvku 5 tisíc korun pro každou základní či mateřskou školu i Dům dětí a mládeže rozhodla rada města.

Dealera heroinu dopadla policie v centru Ústí

Ústí nad Labem – Ústečtí kriminalisté dopadli přímo v centru Ústí dealera heroinu. Hrozí mu až pět let vězení.

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Chabařovice ukázaly Děčínu svou kvalitu

Chabařovice – Po bodovém zisku proti Mělníku je čekal asi největší favorit druhé ligy. Děčínské volejbalistky v Chabařovicích vyloženě nepropadly, přesto domů odjely bez jediného setu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení