Ústecká radnice začala problémové centrum zabezpečovat. Na místo budou dohlížet i hlídky městské policie.

Spor mezi městem Ústí nad Labem a jednatelem společnosti PK Real Václavem Polákem se táhne už třináctým rokem.

„Rozsudek bude vyhotoven do třiceti dnů. V tu chvíli bude rozhodnutí pravomocné. Společnost PK Real může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu. To však už nebude mít odkladný účinek,“ sdělil mluvčí ústeckého krajského soudu Vilém Šetek.

Vedení města začalo už objekt zabezpečovat před vstupem cizích osob. „Celý ho oplotíme a s městskou policií se domluvíme na pravidelných hlídkách,“ uvedl primátor Ústí Jan Kubata (ODS).

Podle Václava Poláka se spor dostal zpět k bodu nula. „Soud zkonstatoval, že kupní smlouva je absolutně neplatná. Navíc městu nepřísluší žádné náhrady za soudní řízení,“ řekl Polák. Zda podá dovolání k Nejvyššímu soudu, nesdělil.

Ústecký zastupitel Pavel Dlouhý (SZSP) podotkl, že po letech hrůzy se bude přimlouvat k tomu, aby se sektorové centrum zbouralo.

O objekt mají zájem dva investoři, kteří chtějí sektorové centrum změnit ve stavbu s nadstandardními byty. „Jeden počítá s úplnou demolicí a s výstavbou nového objektu. Druhý chce centrum částečně zbourat a dostavět,“ uvedl Kubata.

Podle Dlouhého je lokalita lukrativní a takové byty v Ústí chybí. „Pokud zjistíme, že jsou představy investorů nereálné, tak ho město zdemoluje a místo nabídne dalším investorům,“ dodal Kubata.

Stavbu komplexu pro obchody a služby na Severní Terase zastavila v roce 1989 sametová revoluce. Téměř hotový objekt pak už nebyl dokončen. O pět let později jej obvodní radnice prodala firmě PK Real. Když pak místo dohodnuté ceny 40 milionů dostala radnice jen 19,5 milionu korun, začal vlekoucí se spor. První žaloba padla v roce 1996.

Ústecká radnice se s největší pravděpodobností zbavila problému s jednou chátrající ruinou. Další však musí řešit dál. Také v zdevastovaném bývalém hotelu Máj pobývají bezdomovci, sběrači kovů či narkomani. Často v něm zasahují hasiči a městská policie.

Před časem tam dokonce našla policie tisíce dokumentů s osobními údaji bývalých zaměstnanců. Objekt je nebezpečný. Majitel si však neplní své povinnosti a zatím bývalý hotel nezabezpečil.

„Máme velmi omezené možnosti. O spolupráci jsme požádali exekutorský úřad, policii přesto dodnes nejsme schopni doručit výměry ze stavebního odboru soukromému majiteli. Už nevíme, koho ještě máme požádat o pomoc,“ podotkl Kubata.