Obří výměnu už schválili radní. Čeká se pouze, až vše posvětí i obě zastupitelstva. Radnici to přinese s největší pravděpodobností značné úspory.

Krajští radní o převodu rozhodli na svém posledním zasedání. Podle mluvčí kraje Veroniky Kindlové se mají ústavy převést na hejtmanství k 1. 1. příštího roku.

O záměru se mluví už dlouho. Až nyní se však začal převod realizovat. Ústecký kraj totiž začal vnímat skutečnost, že v ústavech, které zřizuje Ústí nad Labem, jsou lidé z celého regionu. Například domov pro osoby se zdravotním postižením Hliňany neleží vůbec na katastrálním území města.

Zatímco dům dětí a mládeže sídlí v budově, kterou vlastní město a navštěvuje ho mnoho ústeckých dětí. Převod je podle vedení radnice logickým krokem. Městu to navíc přinese úspory.

Podle náměstka ústeckého primátora Arna Fišery (ČSSD) však přesnou částku zjistí až po roce provozu domu dětí a mládeže.

„Kvůli úsporám jsme to nedělali. Myslím si, že však na tom tratit nebudeme, ale přesně to vyčíslovat nechci,“ řekl Fišera. Ústecký zastupitel Josef Liehne (SZSP) podotkl, že převod bude výhodný zejména pro pacienty ústavů.

„Kraj má větší finanční možnosti a měla by se tam zvýšit úroveň zdravotní péče,“ dodal Liehne.

Dům dětí a mládeže čeká podle náměstka Fišery rekonstrukce. „Je ve špatném stavu. Budova je nevyhovující. Bude to stát desítky milionů korun,“ uvedl Fišera. Liehne tvrdí, že se zasadí o to, aby město dům dětí a mládeže podporovalo. „Peníze na to určitě jsou,“ řekl ústecký zastupitel.

Na Ústecký kraj se převedou domovy pro osoby se zdravotním postižením na Severní Terase, ve Všebořicích, Hliňanech, Trmicích a Denní stacionář Úsměv. Některé z ústavů potřebují značnou rekonstrukci.

Největší modernizaci zřejmě čeká na domov pro čtyřicet těžce postižených žen v Hliňanech.
Historická budova barokního zámku z 17. století je ve vážném stavu. Do rekonstrukce je potřeba investovat 40 až 70 milionů korun, které si však ústecká radnice nemůže dovolit.