Do společnosti INT, která stavbu Intersparu zajišťuje, totiž začátkem roku vstoupil jistý Vladimír Bihary. Ten je zároveň také v obchodním rejstříku uváděn jako předseda představenstva společnosti Conbrasca Trade, jež koupila právě neštěmický „dům hrůzy“.

Od té doby jeho obyvatelé dělají peklo ze života ostatním občanům z Turistické ulice, kde dům stojí. Na denním pořádku jsou nadávky, řev, rvačky, krádeže, a podle místních, také drogy. Přitom tato ulice byla dříve žádanou lokalitou. Dům patřil mezi nejluxusnější v okolí.

Dnes se k němu v noci sjíždějí narkomani z širého okolí. „Byl tady obrovský klid,“ vzpomínali místní, například nedávno i Jana Pavelková. „Viděla jsem je v autě, jak si jeden kupoval psaníčka,“ popsala.

Podivná situace ovšem panuje i okolo stavby Intersparu v centru města, vedle areálu Spolchemie. Radnice centrálního městského obvodu už prodala kvůli stavbě firmě INT ulici u České besedy. Jenže od letošního ledna, kdy do INT vstoupil Bihary, to vypadá, jakoby projekt ustrnul na mrtvém bodě.

Problémy prý začaly už v lednu. Projektantem Intersparu byl totiž původně ústecký Archprojekt Zdeňka Šťastného. „My už to neprojektujeme, již v lednu jsme se nepohodli s nově vstoupivším investorem, jsou to osobní rozepře. Dál bych to nerad komentoval,“ uvedl k celé záležitosti Šťastný.

Další překážkou stavby obchodního centra jsou také vlastnické vztahy u pozemků, na nichž by měl Interspar stát. INT je totiž doposud ještě neodkoupila všechny.

Jak potvrdil náměstek ústeckého primátora Arno Fišera, INT o posunu v přípravách stavby Intersparu ještě ústecký magistrát nezpravila. „Nevím, že by nám něco přišlo, ani jsme dosud toto neprojednávali,“ uvedl.

Sám Bihary se ovšem objevuje i u dalších obřích, prozatím ale nerealizovaných projektů. Další jeho firma Labyrint je spojena i se zamrznutím obdobného projektu v Liberci, a sice obchodního centra Promenada, na místě bývalé Textilany. Dále mu patří i, jak se zdá, nevyužívané areály mrazíren v Litoměřicích, a nebo roudnické slévárny.

Ze zápisu z valné hromady akcionářů INT ze dne 23. ledna tohoto roku vyplývá, že vlastníkem akcií této firmy je i další kontroverní podnikatel, a to Zdeněk Kužel z Ústí nad Labem, který figuruje v kauze předražení dětského domova na Střekově.

Sám Bihary se k této souhře okolností opět nevyjádřil.