Po příjezdu na parkoviště stačí zaslat na telefonní číslo 902 07 15 aktivační SMS zprávu ve tvaru MP mezera číslo parkoviště mezera a SPZ vozidla, třeba MP 05 4U24618. V celém systému se tak zaeviduje parkování konkrétního zákazníka podle SPZ vozidla na jednu hodinu a na konkrétním parkovišti.

Pokud bude řidič potřebovat, opět stačí pomocí SMS limit parkování o další hodinu prodloužit. Se zavedením novinky pro řidiče ale nezmizí z ústeckých parkovišť platební automaty. Motorista sám rozhodne, jaká forma placení je pro něj pohodlnější.

Kontroly plateb bude od 1. září provádět městská policie.

Pokud strážníci neuvidí za oknem parkovací lístek z automatu, elektronicky ověří podle SPZ vozidla, zda je parkovné placeno formou SMS.

Výhodné také je, že systém strážníkovi sdělí, zda to není zcizený vůz nebo vozidlo, jež se nachází v databázi hledaných vozidel.

„Můžeme tedy hovořit o zvýšení bezpečnosti na všech parkovištích ve městě,“ komentoval to nedávno náměstek primátora Jan Řeřicha.

Informace o nové službě jsou k dispozici na bezplatné telefonní lince 800 100 613. Město také chystá vydání informačních letáků, které se během velmi krátké doby objeví v autobusech, trolejbusech, na koupalištích v Brné i v plavecké hale na Klíši a městských lázních, dále na zimním a fotbalovém stadionu a v areálu Větruše, tedy v bludišti a na sportovišti. „Samozřejmě, chybět nebudou ani na žádném městském parkovišti,“ dodala tisková referentka magistrátu Ivana Solničková.

Ústí nad Labem je přitom prvním městem v České republice, jež tuto službu zavede.