Trestní oznámení podal europoslanec Richard Falbr (ČSSD). Uvedl v něm, že laboratoře měly vydělávat dvě stě milionů korun ročně. V pracovním návrhu smlouvy přitom byla stanovena částka za jejich roční pronájem na třicet milionů korun.

Nejvyšší představitelé Krajské zdravotní prý tak mohli spáchat trestný čin porušování povinnosti při správě majetku.

„Postoupil jsem to Policii ČR s tím, aby prověřila, jestli laboratoře tolik skutečně vydělávají a zda se nejedná o trestný čin. Nepoměr je v tomto směru obrovský. Nebyl to ale pouze pan Falbr, podobných náznaků jsme měli více,“ řekl okresní státní zástupce Pavel Kaláb.

Případem se nyní zabývají policisté z ústecké hospodářské kriminálky. „V dané věci provádíme šetření a získáváme zatím poklady, podle kterých bude posléze stanoven další postup,“ sdělila mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Radní a předseda představenstva Krajské zdravotní René Budjač (ODS) před třemi týdny po podání trestního oznámení Deníku řekl, že to považuje za nehoráznost. „Původcem je člověk, o kterém nevím, že by něco dokázal. Jestliže se u nás podávají trestní oznámení za to, že někdo řekne „co kdyby“, pak je na tom náš stát už špatně,“ dodal Budjač.

Vedení Krajské zdravotní si nechalo před časem zpracovat hospodaření laboratorních činností v pěti nemocnicích. Výsledek zveřejnilo 11. srpna. Zisk měl být zhruba deset milionů korun. S tím však nesouhlasí lékaři. Primář ústecké Masarykovy nemocnice a krajský odborník Jiří Masopust řekl, že náklady, které zveřejnilo vedení Krajské zdravotní, jsou nadhodnocené.

„Rozbor za naši nemocnici mám zpracovaný a úspory jsou v řádu desítek milionů korun,“ podotkl včera Masopust s tím, že přesná čísla předá v nejbližších dnech až řediteli Krajské zdravotní Eduardu Reicheltovi.

Vedení nemocnice řeklo, že celý materiál bude potřebovat ještě nějaký čas, aby se k němu mohli všichni vyjádřit. Zároveň odmítlo od pronájmu laboratoří ustoupit. Hospodaření laboratorních činností za celou akciovou společnost zpracují krajští odborníci zřejmě do několika týdnů.