Předseda ČSSD a poslanec za Ústecký kraj Jiří Paroubek spolu s krajským předsedou Petrem Bendou dnes na tiskové konferenci oznámili, že z výsledků dosavadních sporů i právních analýz vyplývá, že pravda je spíš na straně DPÚK.

„Nyní kraji hrozí, že bude muset dopravci uhradit odškodnění a navíc se musí obávat arbitrážního řízení,“ uvedl Paroubek s tím, že by kraj měl hledat kompromisní řešení celé kauzy.

Podle vicehejtmana Radka Vonky ale Ústecký kraj trvá na tom, že při autobusové krizi postupoval vůči DPÚK zcela v souladu s příslušnou legislativou. „V této souvislosti tedy nepovažujeme jakékoliv odškodné ze strany kraje pro DPÚK za oprávněné,“ zareagoval na tvrzení představitelů ČSSD.

Dopravce provozoval základní dopravní obslužnost na asi 80 procentech linek v kraji. Kraji se ale nelíbila částka 315 milionů korun, jíž po něm podnik chtěl za takzvanou prokazatelnou ztrátu. Proto společnosti zkraje roku 2006 vypověděl smlouvu a hledal nové dopravce. To považuje za unáhlené i předseda krajské ČSSD Benda. „Není zřejmé, zda kraj tímto těžko uvěřitelným krokem ušetřil finance, spíš naopak. DPÚK navíc provozoval dopravu moderními ekologickými vozy, na rozdíl od jeho nástupců.“