Média o podivných praktikách ústeckého radního informovala už v pondělí. „Pokud se informace médií potvrdí, budu žádat kolegu Ryšavého, aby rezignoval,“ uvedl primátor Kubata (ODS). Radního si zřejmě pozve na kobereček 1. září.

Případ již šetří ústecká policie. Její mluvčí Veronika Hyšplerová potvrdila, že obdrželi podnět od státního zastupitelství. „Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme sdělovat bližší informace,“ podotkla.

Ryšavý se k své případné rezignaci odmítl vyjádřit. „Zeptat se můžete na co chcete. Já vám děkuji za zavolání,“ sdělil a poté zavěsil.

Ústecký radní Ryšavý zasedá v majetkovém výboru. Ten před časem vybíral z nabídek na prodej domu v Poláčkově ulici, ve kterém mimo jiné sídlí Centrum pro sluchově postižené. Vítězný návrh ve výši 6, 2 milionu korun předložila firma StratoCruiser. A právě Ryšavý vlastní asi 90 procent akcií této společnosti. Dalším vlastníkem akcií je i zastupitelka Marcela Kubátová (ODS). Ryšavý pak pro společnost hlasoval. Dokazuje to zápis z jednání výboru, kterého se tehdy účastnilo 7 jeho členů. Tedy i Ryšavý, který o tom, že ovládá StratoCruiser členům výboru neřekl.

Město nakonec celou transakci zarazilo. „Prodej jsem zastavil bez toho, aniž jsem věděl, kdo je skutečným vlastníkem společnosti StratoCruiser. Několikrát jsem se po tom pídil, nikdo mi to ale nedokázal říci,“ uvedl Kubata.

Sám Ryšavý obvinění z podjatosti odmítá. Co se týká hlasování v majetkovém výboru, tak prý má svědomí čisté. Kolegům ve výboru skutečně neřekl, že společnost vlastní. „Nechtěl jsem, aby členové výboru byli podjatí tím, že právě jeden z jejich kolegů se do soutěže hlásí a aby pak proto pro mě nehlasovali,“ sdělil v pondělí radní Deníku. České televizi zase řekl, že o jeho vlastnictví StratoCruiseru se všeobecně ví a že proto o tom s nikým nemluvil.JANNI VORLÍČEK
RADEK NOHL