Stavět se v Řehlovicích začne zřejmě na jaře příštího roku. Dořešit se tam musí ještě majetkoprávní vztahy. ŘSD navíc nezískalo na tuto část dálnice D8 stavební povolení.

Archeologové objevili v Řehlovicích největší lužické sídliště svého stáří v severozápadních Čechách. „Vypíchaná keramika je zhruba sedm tisíc let stará. Pozůstatky broušené sekyrky nebo mísa jsou z období tisíc let před naším letopočtem. Objevili jsme také půdorys dlouhého neolitického domu z mladší doby kamenné,“ sdělila archeoložka Daniela Franková z mosteckého Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech.

Marie Nádvorníková, která je pověřená řízení Závodu Praha ŘSD řekla, že stavební povolení na tuto část dálnice chtějí získat do listopadu.

Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové totiž ještě nejsou dokončena majetkoprávní vypořádání k pozemkům.

Ministerstvo dopravy vydalo minulý týden stavební povolení pro část trasy A. Miroslav Patrik z Dětí Země sdělil, že ho však budou ještě připomínkovat.

„Podáme rozklad na stavbu mostu Vchynice a trasy A, protože se nám některé věci nelíbí a nebyly zohledněny naše námitky,“ uvedl Patrik. Děti Země ho podají na konci září.

Zahájení stavebních prací na tomto úseku dálnice D8 se tak nejspíše zpozdí.

Kvůli nedokončené poslední téměř 16,5 kilometru dlouhé komunikaci míří do Ústí denně tisíce kamionů. Krajská metropole je ucpaná. Průtahy kolem nedostavěné D8 kritizuje vedení kraje, ale i starostové. Někteří z nich dokonce sepsali petici za rychlejší dostavbu dálnice. V pátek ji předají ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi.

Starostům se nelíbí ale i postup úředníků, jejichž nekvalitní rozhodnutí umožňuje ekologickým organizacím úspěšně napadat jejich verdikty. Patrik tvrdí, že se snaží dát stavbě pouze ekologické parametry. „Navrhujeme například, aby u pilířů mostů byla nějaká vegetace,“ uvedl Patrik.

Archeologové průzkum ukončí ke konci srpna. Všechny nálezy, které u Řehlovic objevili, se v současné době převážejí do mosteckého ústavu. V laboratořích probíhá zpracování, mytí či inventarizace. „Plánujeme výstavy z celé dálnice D8. Zatím nevíme, v jakém muzeu se všechny předměty objeví,“ uvedla Franková.

Stavba poslední části dálnice vyjde na zhruba deset miliard korun. Dokončena bude zřejmě v roce 2010.