Trmická radnice sice ještě občasné stížnosti zaznamenává, ale objevují se podle místní starostky Jany Oubrechtové spíš nárazově. „Občané, s nimiž o tomto problému hovoříme, ale většinou říkají, že zápach je mnohem méně intenzivní, než býval v minulosti. Také prý netrvá tak dlouho,“ uvedla starostka Oubrechtová.

Pouze nedávno se objevily častější podněty, to se ale lihovar ozval s tím, že za to nemůže. Dalkia, která dodává do lihovaru některé energie, totiž měla výpadek v dodávkách a tedy za to nemůže lihovar. Radnice předpokládá, že tyto občasné problémy se lihovaru podaří odstranit v rámci zkušebního provozu.

„Myslím, že na to mají právo, když stále ještě najíždí a že problémy nebudou trvalé. Doufáme, že se jim to podaří doladit,“ dodala Oubrechtová s tím, že lihovar radnici nabídl určitou formu spolupráce. Radnice ovšem čeká, jak dopadne zkušební období podniku.

Sám lihovar podle svého ředitele Pavla Nohavy žádné skutečně vážné stížnosti nezaznamenal. Pouze minimální. Dokonce si jeho vedení nikdo nestěžoval o víkendu, kdy díky výpadku elektrické energie musel lihovar přejít do havarijního stavu a vypustit páru ze sušárny výpalků mimo kondenzátory. Ty totiž bez elektřiny nefungují, jako ostatně téměř většina moderních průmyslových provozů.

„Zatím to všechno klape. Pár stížností se sice objevilo, ale to byly takové, že nám stěžovatel řekl, teď zrovna to tu zasmrdělo. Jinak skutečně obtěžující zápach tu žádný není,“ uvedl Nohava. „Ale musíme být hodně opatrní, zatím jsme totiž stále v najížděcím režimu,“ dodal.

Do redakce Ústeckého deníku zavolal čtenář kvůli zápachu pouze jednou. Ale po ověření situace u plotu fabriky asi o dvacet minut později, potřebných na cestu z centra Ústí, žádný nepříjemný odér cítit nebyl.

Občané i lidé, co do Trmic jezdí za prací, většinou říkají, že sem tam ještě něco cítí, ale že to není už tak hrozné. Stále prý ale nejsou úplně klidní. „No, snad to srovnají. Měli by, protože určitě nechtějí přijít o tak velkou investici. Taky jsou tu zaměstnanci, co by mohli přijít o práci a zemědělci, kteří mohou ztratit svého odběratele obilí,“ zamyslel se Vladimír Petr, který ve městě pracuje.