Byli obžalováni ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Státní zástupce se na místě odvolal, Balšánová z radosti dala na chodbě soudu Dařílkovi pusu.

Oba byli obžalovaní, protože kvůli údajné chybě policistů zastavili řízení o přestupku bývalého ústeckého radního Jiřího Madara. V lednu 2005 Madara policisté přistihli s alkoholem za volantem.

Soudce Roman Felzmann včera po pěti soudních jednáních v odůvodnění rozsudku uvedl, že chování obžalovaných nebylo trestným činem, i když jejich úřední postup nebyl správný.

V jejich jednání mohl maximálně spatřovat nedbalost. Ústecký okresní soud nemohl prokázat, že by se dopustili zneužití pravomoci veřejného činitele.

Soud nemohl jednoznačně určit motivaci jednání obžalovaných, která by vedla k úmyslnému protizákonnému jednání. Nebylo prokázáno, že by byli s Madarem ve styku nad rámec své úřední činnosti a nebylo ani prokázáno, že by získali svým jednáním nějakou výhodu.

Z úst soudce zazněla také kritika správního orgánu, který často měnil způsob, jakým má být prokázán alkohol u řidiče. Docházelo k tomu proto, že příliš často byla nadřízenými orgány měněna kritéria.

Státní zástupce se odvolal, protože oběma obžalovaným navrhoval podmíněný trest a zákaz pracovat ve státní správě a samosprávě. Vedli prý řízení s Madarem tak, aby dopadlo v jeho prospěch. Zdůraznil zároveň, že žádný obdobný případ při rozhodování odboru dopravy takto nedopadl.

Dařílek i Balšánková tvrdili, že tak rozhodli kvůli pochybením policistů, kteří tehdy Madara zadrželi. Ti například použili formulář s nevhodným poučením, který používala ústecká policie. Soud ale také zdůraznil, že Madar přímo odmítl odběr krve před lékařem, který dal do zápisu, že odmítá odběr, protože se bojí krve.

Madar v lednu 2005 kvůli tomuto případu rezignoval na funkci městského radního, zůstal ale zastupitelem a předsedou koaliční strany v tehdejším vedení města.

Podle policejních informací řídil pod vlivem alkoholu i v letech 2000 a 2003. V roce 2003 mu tentýž odbor dopravy ústeckého magistrátu vyměřil pokutu 13 500 korun.