Na církevní nemovitost přispěl dotací stát i kraj. Ten ovšem církev zároveň kritizuje, že se o své památky nestará.

Ukončení oprav kostela sv. Mikuláše v Čermné u Libouchce se pomalu blíží. Na jeho opravy přispěl kraj půlmilionovou dotací. Další peníze věnovalo i ministerstvo kultury. Na získání 900 tisíc korun se podílel také ústecký památkový ústav. Práce na kostele byly zahájeny v červenci. Místní obyvatelé z toho mají velkou radost.

„Konečně náš kostel nespadne. Chceme s pár dalšími lidmi na Mikuláše v kostele stejného jména zorganizovat nějakou výstavku o obci. Samozřejmě budeme muset interiér uklidit a uvést do takové podoby, aby se i turisté mohli potěšit,“ plánovala Naděžda Kocábková, která bydlí v těsné blízkosti kostela.

Kostel není památkou, patřící státu. Je v církevním majetku. Podle ústeckého arciděkana Miroslava Šimáčka byl kostel na spadnutí. „Statik nám říkal, že byl na spadnutí. Takže jsme rádi, že se ho povedlo zachránit. Pro církevní účely nebyl sice potřebný, ale s ohledem na obec a její obyvatele jsme jej chtěli zachovat pro budoucí generace,“ řekl.

Za rekonstrukcí je podle Šimáčka rok práce. Zatím je hotová první etapa oprav a není jasné, kdy zde bude možné sloužit první bohoslužbu. Ale střecha je již hotová a statika je již v pořádku. „Samozřejmě počítáme se slavnostním otevřením a při té příležitostí i mší. Jsem velmi rád, že se to podařilo,“ dodal páter Šimáček.

Představitelé kraje jsou ovšem vůči církvi kritičtí. „Jako kraj chápeme, že kulturní památky vyžadují více financí. Proto jsme vyhlásili dotační titul na záchranu památek. Ale každý vlastník by se měl starat o svůj majetek. Podle mne to církev dobře nedělá,“ uvedl vicehejtman Radek Vonka.

Také mu vadí, že litoměřické biskupství je vyšperkované, zatímco jiné památky jsou na spadnutí. Kraj mimo jiné přispěl i na opravu rotundy sv. Víta na Řípu. „Velmi by mě zajímalo, jaká opatření církev přijala po zřícení kostela v Lenešicích,“ dodal Vonka s tím, že tam, kde to bude mít smysl, bude kraj církvi s památkami finančně vypomáhat dál.