Boj o místa svede na sedmnáct politických stran, koalic a hnutí. Krajský úřad neobjevil žádné chyby v kandidátkách, a tak je všechny zaregistroval.
V současné době usedají v krajském zastupitelstvu pouze tři strany. Nejsilnější ODS drží 28 míst. Sedmnáct mandátů získala KSČM a zbývajících deset zastupitelů bylo zvoleno za ČSSD.

Občanští demokraté jsou nyní pod tlakem opozice. „Naším cílem je mít takové výsledky, abychom mohli pokračovat v dalším rozvoji kraje,“ řekl lídr a ústecký hejtman Jiří Šulc po představení kandidátky. ODS je podle něj připravena i na případnou pozici opoziční strany. Druhý na kandidátce je Radek Vonka, třetí pak Václav Hofmann. Občanští demokraté věří, že uspějí ve volbách s osvědčenými jmény.

Před volbami si stanovili takzvaných pět P pro Ústecký kraj, kterými chtějí oslovit voliče. Mezi hlavními tématy občanských demokratů bude nezaměstnanost, doprava, školství, zdravotnictví a životní prostředí.

Právě za změny ve zdravotnictví a dopravě je vládnoucí ODS opozicí nejvíce kritizována. Například komunisté mají ve svém volebním programu, že pět krajských nemocnic transformují zpět na příspěvkové organizace. KSČM a její lídr Oldřich Bubeníček chtějí také více podporovat železniční dopravu, či chránit životní prostředí.

Změny ve zdravotnictví a dopravě chce udělat také ČSSD. „Krajská zdravotní je moloch, který je neprůhledný. Pacient nesmí být zákazníkem. Chceme tuto organizaci opět rozdělit na původní samostatné složky, nemocnici Teplice, Most, Ústí a další,“ uvedl ve svém projevu při představení kandidátky lídr ČSSD Jaroslav Foldyna.

ODS bude muset odrážet i útok nově vzniklé strany Severočeši.cz, za kterou stojí podnikatel Jiří Zelenka. Ten Mladé Frontě před časem řekl, že do kampaně je připraven investovat třeba i 20 milionů korun, aby z vedení kraje vyhnal skupinu lidí v čele s hejtmanem Jiřím Šulcem. Na kandidátce strany jsou zejména starostové obcí a podnikatelé.

Do boje o post hejtmana bude bojovat také Strana zelených s lídrem Petrem Klepišem. Voličům slibují, že se zasadí o zlepšení čistoty ovzduší, či odpisy zásob pod severočeskými obcemi.

Oproti posledním krajským volbám nenajdete mezi stranami vládní KDU-ČSL. Tajemník lidovců pro Ústecký kraj Rostislav Kadlec před dvěma týdny řekl, že budou kandidovat společně se Severočechy.cz. „Jsme přesvědčeni, že budeme mít větší šanci dostat se do zastupitelstva,“ dodal.