Na Ústecku usedlo do lavic na téměř tisíc prvňáčků. Mnoho z nich překračovalo práh základních škol s notnou nervozitou. Někde dokonce ukáply i slzičky. Většina však odcházela první školní den s úsměvy a kornouty plnými sladkostí.

Nejvíce prvňáčků zaplnilo třídy na Základní škole Elišky Krásnohorské na Skřivánku. Spolu se svými rodiči doslova naplnili místnosti k prasknutí. Když se však učitelka 1. A Ludmila Práglová nervózních žáčků ptala, jestli přijdou do školy zítra znovu, zavládlo v místnosti hrobové ticho. Poté, co otázku zopakovala, zakřičely všichni děti: „Ano.“

Noví školáčci byli z prvního dne unešeni. „Těším se hlavně až se naučím psát,“ sdělila prvňačka Martina Nováková. „Snad se zítra začneme už učit,“ řekl Theodor Vonka.

První třídy se zaplnily také na ústecké Základní škole České mládeže. „Ze všech těch videokamer a fotoaparátů jsem měla trochu trému,“ přiznala třídní 1. A Pavlína Stárková.

Ve své třídě přivítala všech 27 prvňáčků. Děti jako dárek dostaly pastelky, notýsky s pokyny nebo učebnice. Když se však malý Matěj loučil s maminkou, neobešlo se to bez pláče.

Slzičky rychle oschly. A tak spolu s dalšími prvňáčky se rychle zapojil do učení nových básniček. Třídní učitelka nenásilně „zkoušela“ děti z barev i postřehu. U svých školáčků to pak vyhrála na celé čáře. „Největší radost mám z toho, že máme hodnou paní učitelku,“ řekl před odchodem domů šestiletý Míša Vodrážka.

Na Základní škole Anežky České v Krásném Březně usedlo včera do lavic na osmdesát pět prvňáčků. Někteří školáci měli obavy. „Prvního dne jsem se bála, bylo to na mě moc dlouhý, ale už se těším, až přijdu zítra,“ sdělila prvňačka Maruška.

Zatímco rodiče byli dojatí. „Do svého syna vkládáme velké naděje,“ řekl s úsměvem Josef Vojáček. Svého syna Pepíčka v prvních školních krocích doprovodil do 1. A. Za jeho pomůcky stejně jako další rodiče zaplatil na tisíce korun.

Do první třídy na ZŠ Elišky Krásnohorské doprovodil svého syna také náměstek ústeckého hejtmana Radek Vonka (ODS). „Máme ještě o dva roky mladšího syna Alberta. Byť dnes nešel do školy, dostal i on malý kornout, aby mu to nebylo líto,“ uvedl Vonka.

Naopak primátor Ústí Jan Kubata (ODS) přišel děti přivítat na základní a mateřskou školu v ulici Nová na Střekově. „Můj první den byl plný očekávání, nevěděl jsem, co se bude dít. Dodnes si pamatuji, jak jsme si ho užili s mými rodiči,“ zavzpomínal Kubata na své první školní krůčky.

Školička v Brné včera otevřela nový přípravný ročník, který bude navštěvovat dvanáct dětí. Do lavic 1. třídy usednou z pětadvaceti žáků i dva pocházející až z Kalifornie. Základní školy na Ústecku navštíví podle magistrátu zhruba 959 prvňáčků. Počty upřesní v září.

Sestavil: Radek NOHL, Janni VORLÍČEK, Petr SOCHŮREK, Radek STRNAD