V noci na včerejšek jsme se zkusili svézt několika nočními linkami. Nový systém ale naráží na nemalé technické překážky.

„Přečetl jsem si na bočním displeji, že se nastupuje předními dveřmi. Je to tak uvedené i v jízdním řádu. O předkládání jízdenek ale nevím. Nicméně mi to nevadí,“ uvedl Jan Mahút. Dodal, že v jiných městech bývá obvyklé vyhlašování usměrněného nástupu předními dveřmi z reproduktoru venku. „Setkal jsem se s tím v Praze,“ dodal.

To dopravce sliboval, ovšem redakce se přesvědčila, že tomu tak není. Venkovní reproduktory u všech projetých linek v noci mlčely.

Jakmile řidič po zastavení v zastávce otevřel pouze přední dveře, hned bylo jasné, kteří cestující jízdenku mají a kteří ne. Ti, kteří ji neměli a ani neměli v úmyslu si ji obstarat (třeba u řidiče), totiž zůstali dál postávat na zastávce.

„Výrazně se projevuje chybějící informační kampaň. Při zavádění SMS jízdenek stál na náměstí autobus a pracovníci o novince informovali. Každý se mohl dozvědět, co ho zajímalo. K nástupu předními dveřmi jsem se toho od dopravního podniku příliš nedozvěděla,“ řekla Ústečanka Alena Beránková jedoucí na sídliště Pod Vyhlídkou.

Velkým technickým problémem se jeví to, že pokud si chce cestující označit jízdenku až ve voze, označovač je příliš daleko od kabiny řidiče. Ten tudíž nevidí, co si cestující ve skutečnosti označuje. Do strojku totiž může dát již několikrát označený lístek.

Patrně kvůli nově nahranému softwaru však z trolejbusových spojů, na kterých v noci jezdily autobusy, vymizela z předních i bočních digitálních panelů informace o náhradní dopravě. Tím však dopravce porušuje zákon číslo 111/1994 o silniční dopravě, § 18c, odstavec 3.

Nástup předem zavedl dopravní podnik zkušebně. Pomoci to má v boji proti černým pasažérům. „Komfort přepravy bude o něco nižší a doba jízdy se prodlouží. Je ale zapotřebí dodat, že výhradně předními dveřmi se nastupuje do vozů MHD v mnoha českých městech,“ informoval primátor města Jan Kubata.

Předními dveřmi se nastupuje od 20.00 hodin do půlnoci na linkách číslo 4, 6, 12, 13 a 15, od půlnoci do 4.00 hodin pak na linkách číslo 53, 56, 101 a 102.