První zařízení svého druhu v kraji spolykalo na 72 milionů korun. Za rok na něm lékaři odoperují až 450 pacientů.

Podle primáře urologie Masarykovy nemocnice Jana Schramla budou novým robotem operovat především onkologická onemocnění.

„Zejména pak rakovinu prostaty, nádory malé pánve či výkony v oblasti ORL. Využijeme toho, že už nebude u pacientů potřeba rozsáhlých řezů a podobně,“ uvedl Schraml. Prvního pacienta s nádorem ledviny lékaři ústecké nemocnice úspěšně odoperovali už 19. srpna.

Ústecký kraj je podle hejtmana Jiřího Šulce (ODS) regionem s největším počtem nově hlášených nádorových onemocnění v republice. Jen na Ústecku se k poslednímu červenci počet nově nahlášených případů zastavil až na 767.

Což bylo po Chomutovsku nejvíce v celém regionu. V kraji pak bylo od počátku letošního roku nahlášeno celkem 3648 nových případů nádorových onemocnění.

Masarykova nemocnice se díky novému centru připojí k dalším pěti zařízením, kde už podobný robotický systém mají.
Je však jedinou v republice, ve které je nyní umístěn nejmodernější typ – da Vinci S HD.

Jindřich Řehák, ředitel společnosti Hospimed, která do českých nemocnic přístroje dodává, řekl, že robot v Ústí se od ostatních liší především vyšším rozlišením obrazu, který lékařům poskytuje v třírozměrné HD kvalitě.

Nový robotický systém podle Schramla umožní zlepšit také pooperační následky onkologických onemocnění u pacientů. Ročně chce Masarykova nemocnice odoperovat zhruba 400 až 450 pacientů.

Bude však záležet na tom, jaký rozsah péče nasmlouvá vedení Krajské zdravotní, pod kterou ústecká nemocnice spadá, se zdravotními pojišťovnami. Jeden výkon nového robotického systému totiž vyjde zhruba na 140 tisíc korun. VZP však přislíbila, že do konce letošního roku uhradí padesát operací rakoviny prostaty.

Pracoviště bude obsluhovat pět speciálních týmů. Schraml nevyloučil, že nemocnice v Ústí bude spolupracovat s klinikou v Drážďanech. Odtud by mohli v budoucnosti kardiochirurgové do Čech jezdit operovat.

Včerejší slavnostní otevření robotického centra v Masarykově nemocnici se však nevyhnulo kritice krajské opozice. Předseda klubu komunistických zastupitelů Stanislav Rybák označil akci za předvolební mítink ODS a hejtmana. „Zařízení je špičkové a potřebné, ale vás k jeho využití pacienti nepotřebují,“ vzkázal hejtmanovi ve svém prohlášení.