Letos tak za vlakovou dopravu zaplatí Ústecký kraj 410 milionů korun. Navýšení úhrady prokazatelné ztráty dopravci včera přijali krajští zastupitelé.
Hejtmanství však přichystalo také dodatek ke smlouvě s Českými drahami. Díky němu bude moci Ústecký kraj dopravce pokutovat stejně, jako dosud autobusové podniky.

Největší železniční dopravce v republice o dotaci požádal už v červnu. Důvodem bylo, podle Petra Hinterholzingera z Českých drah, dramatické zvýšení cen energií a nafty. „Investovali jsme také do modernizace vlaků a ještě letos na podzim nasadíme v kraji již šestou soupravu Regionova,“ uvedl Hinterholzinger.

Hejtmanství po schválení krajskými radními však České dráhy bude moci také pokutovat. Podle vedoucího krajského odboru dopravy Jindřicha Fraňka se dopravce v připravovaném dodatku smlouvy zavazuje k tomu, že devadesát procent regionálních spojů pojede včas.

„Za každé procento pod tuto hranici bude moci kraj Českým drahám udělit pokutu až sto tisíc korun,“ dodal Franěk. Vlakové soupravy musí být také uklizené a v zimních obdobích vytápěné. Pokud to dopravce nesplní, dostane další pokuty.

České dráhy jsou prý na případné sankce připraveny. „Bude to pro nás znamenat přísnější režim. Chápeme, že při schválení navýšení prokazatelné ztráty musíme plnit nějaké podmínky,“ řekl Petr Hinterholzinger.

Hejtmanství pak bude moci udělovat pokuty jako autobusovým dopravním podnikům. Těm už uložil sankci ve výši bezmála tři a půl milionu korun. Nejčastěji je pokutoval za staré autobusy. Dopravní podniky se však brání tím, že na nové vozy musí čekat i půl roku. Sankci se nevyhnul žádný z dopravců.

Kvůli dražší naftě krajští radní na počátku srpna schválili rovněž navýšení prokazatelné ztráty také autobusovým dopravcům. A to celkem o 4,056 milionu korun. Někteří přepravci totiž před časem hrozili, že když kompenzaci od hejtmanství nezískají, budou muset zvýšit ceny jízdného.

Ústecký kraj dá v letošním roce na dopravu zhruba 765 milionů korun. Z toho na autobusy uvolní téměř 340 milionů korun, což je o 40 milionů korun více nežli loni.