Přitom ještě v loňském roce byla ztráta společnosti přes dvě stě milionů korun.

Zastupitelé Ústeckého kraje kladný výsledek zpochybnili. Darek Šváb (ČSSD) tvrdil, že pokud by Krajská zdravotní neprovedla účetní operace, bylo by její hospodaření ve ztrátě. Navíc se mu nezdál ani zisk centrály společnosti, který dosáhl 27,3 milionů korun. Náměstek ústeckého hejtmana Petr Fiala (ODS) to odmítl.

„Zpochybňovat účetnictví si může dovolit auditor, nebo finanční úřad,“ podotkl Fiala. Zisk centrály je podle něj způsoben tím, že se začalo odepisovat ocenění podniku. „Je to řádně zaúčtované. Říci, že bychom bez toho nebyli v plusu, je nesmysl,“ dodal Fiala.

Krajská zdravotní ve své zprávě uvedla, že jediná ústecká Masarykova nemocnice vykázala ztrátu. Ta je ve výši 47,5 milionů korun. Důvod je prý jednoduchý. Bývalý ředitel nemocnice Robert Poskočil nerozepsal rozpočet na jednotlivé primariáty.

„Lékaři v prvních měsících nevěděli, podle čeho hospodařit. Nakupovalo se, jak se komu líbilo. Nemocnice je nyní předzásobena, ale výsledek je hodně záporný,“ uvedl Fiala.

Poskočil nebyl včera k zastižení. Na počátku června, těsně po svém odvolání, jakoukoliv vinu odmítal a tvrdil, že nemocnice týden po ukončení jeho pracovního poměru byla v čtyřmilionovém zisku.

Krajská zdravotní plánuje v letošním roce vyrovnané hospodaření. Podle Fialy dokázala akciová společnost odvrátit špatné výsledky, které vykazovalo pět bývalých příspěvkových nemocnic. Loni měla společnost ztrátu 200,8 milionů korun.

Náměstek Fiala podotkl, že se podařily snížit i dlouhodobé pohledávky. Když Krajská zdravotní loni v září vznikla, byly 27,5 milionů korun, po ročním fungování jsou kolem půl milionu korun.

Základní jmění Krajské zdravotní v letošním roce zastupitelé navýšili o 300 milionů korun. Tyto finance budou využity například na nákup nových lůžek pro pacienty, zvelebí se čekárny, nebo vybudují parkoviště. Podle Fialy probíhají výběrová řízení.

Dalších 750 milionů korun chce Krajská zdravotní získat z Evropské unie. Pořídit za ně se má nová magnetická resonance, tři počítačové tomografy nebo mamograf.

Oproti první polovině loňského roku se zkrátily i čekací doby na operaci kloubních náhrad. Zatímco loni se odoperovalo 274 pacientů, letos to bylo ve stejném období o 142 lidí více. Krajská zdravotní v současné době zaměstnává 821 lékařů a 2671 sester.