Vedení města tak už nebude déle čekat na stavbu centra v Předlicích. Chce totiž co nejdříve zahájit činnost této skupiny. V budoucnu má partnerství policie, hygieny nebo neziskových organizací přeměnit problémová ústecká ghetta v běžné čtvrti.

Stavbu takzvaného Akčního centra chce radnice zahájit do března. Původní projekt byl příliš drahý a musel se přepracovat.

„Nechceme čekat, než bude centrum dokončeno. Stavba je náročná a rozhodně nebude hotová do konce letošního roku,“ sdělil primátor Jan Kubata (ODS). Podle něj je důležité, aby akční skupina začala pracovat co nejdříve.

Memorandum o spolupráci v oblasti prevence kriminality a odstraňování sociálních problémů bude ještě schvalovat ústecké zastupitelstvo. Poté se podepíše smlouva mezi policií, krajskou hygienickou stanicí, organizací Člověk v tísni nebo se zástupci města. Ivana Solničková z tiskové oddělení magistrátu uvedla, že spolupráce bude založená na výměně informací, vzájemných konzultacích, či na společném postupu při hledání řešení.

Kubata sdělil, že jeho cílem je, aby se pracovní skupina sešla poprvé po 1. říjnu. „Už bez toho, aby bylo memorandum podepsané, probíhají nyní kontrolní akce cizinecké a městské policie na našich ubytovnách, které budou i nadále pokračovat,“ dodal Kubata.

Krajská metropole je jedním z dvanácti míst, kde vládní agentura proti sociálnímu vyloučení pomalu zřizuje svá pracoviště. Podle ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové budou její lokální pracovníci koordinovat aktivity tak, aby na konkrétní projekty získala města finance z Evropské unie.

Peníze mají v budoucnu pomoci k přeměně ghett v běžné čtvrti, ke zlepšení vzdělání, bydlení, či zaměstnání Romů.

Do konce letošního roku chce ústecká radnice získat stavební povolení na stavbu Akčního centra v Předlicích. Stavba spolyká asi třicet milionů, o které se rovným dílem podělí město, Ústecký kraj a stát. V centru má mimo jiné v budoucnu pracovat ústecká městská policie, sociální pracovníci, cizinecká policie, či agentura proti sociálnímu vyloučení. Problematická čtvrť Předlice bude do tří měsíců také pod dohledem čtyř bezpečnostních kamer.