Stávající parkoviště musí ustoupit plánované výstavbě nového obchodního centra.

Proto bude posunuto asi o 130 metrů severozápadním směrem. Kapacita parkoviště se pak má zvýšit ze současných 170 míst na 195.

Z rozptylové studie vyplývá, že plánovaná stavba náhradního parkoviště neovlivní blízkou obytnou zástavbu nadměrným hlukem ani zvýšením imisních koncentrací škodlivých látek z automobilové dopravy. „Město ale požaduje přezkoumat možnost odvádění dešťových vod z plochy parkoviště do Klíšského potoka,“ uvedla tisková referentka magistrátu Ivana Solničková s tím, že do tří měsíců od jeho zprovoznění musí provozovatel nechat udělat kontrolní měření hladiny hluku v okolí parkoviště.

Podle primátora města Jana Kubaty není zatím jasné, kdy stavba bude zahájena. „Investor s námi nekomunikuje a v nejbližší době se tam nic nebude dít. Jiné informace nemáme,“ uvedl Kubata.

Původně zde měl vyrůst obchodní dům Interspar. Jenže teď si na něj budou muset Ústečané ještě počkat. Investorovi se totiž doposud nepovedlo skoupit všechny pozemky. Veřejnosti dosud také nebyla představena ani vizualizace stavby. Ta měla být již před rokem. Stavbu zároveň provází jisté nejasnosti.

Z pohledu do výpisu katastru nemovitostí vyplývá, že firma INT, která skupuje pro stavbu pozemky okolo ulice U České besedy, kde by měl nový Interspar vzniknout, zatím odkoupila jen jejich menší část včetně ulice. Dokonce se nedohodla ani se Spolchemií o odkoupení parkoviště. „Zatím se jedná, smlouva ještě není uzavřena. Máme podmínku, aby nám postavili jiné, náhradní. Zájemce o koupi ale vyvíjí ohledně toho nízkou aktivitu,“ uvedl nedávno mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř.

Proti stavbě obchodního domu v minulosti Strana zelených zorganizovala protestní petici, pod níž se podepsalo zhruba 2,1 tisíce lidí. Zastupitel Karel Nepraš také upozornil, že město slíbilo občanům vizualizaci projektu. Mělo se tak stát už loni v červnu. „Hovořilo se o tom na jaře. Pak už zazněly jen výmluvy, že to není věc města, ale investora,“ uvedl Nepraš.

Zároveň upozornil, že ulice U České besedy, již centrální městský obvod prodal společnosti INT, chátrá. „Je to trapné. Město slibovalo, že stavba začne brzy a lokalita se celá promění k lepšímu. Místo toho je zničená a nikdo se o ni nestará, člověk by si tam zlomil nohu,“ dodal Nepraš s tím, že zastavení centra velkými komplexy vylučuje, aby plnilo všechny své funkce.

Společnost INT se k tomu zatím nevyjádřila.