Přípojky si ale budou muset majitelé nemovitostí zaplatit ze svého. Město jim proto nabízí určitou pomoc. Na novou páteřní kanalizaci město pro letošní rok uvolnilo 8 milionů korun. Dalších 6 milionů poskytne v příštím roce. Na výstavbu kanalizace udělilo také téměř desetimilionovou dotaci ministerstvo zemědělství.

Plán rozvoje vodovodů a kanalizací schválilo původně zastupitelstvo Ústeckého kraje. Zároveň jej rozšířilo na příměstské čtvrti a obce. Zahrnuty do něj jsou Habrovice, Božtěšice, Strážky, Nová Ves a další příměstské vsi v Ústeckém okrese.

„Tak, aby naše město mohlo žádat o dotace na ministerstvu životního prostředí. Bez tohoto rozšíření by to nebylo možné,“ uvedl primátor města Ústí nad Labem Jan Kubata. Přípojky k páteřní kanalizaci budou muset ovšem hradit vlastníci domů. Proto jim město Ústí nad Labem nabízí z Fondu rozvoje bydlení nízkoúročné půjčky.

Přípojky k páteřní kanalizaci budou muset ovšem hradit vlastníci domů. Proto jim město Ústí nad Labem nabízí z Fondu rozvoje bydlení nízkoúročné půjčky. „V tomto fondu je nyní téměř devět a půl milionu korun. Splátky lze rozložit do čtyř let,“ uvedla tisková referentka magistrátu Ivana Solničková.

Půjčky z fondu město nabízí v tuto chvíli například obyvatelům Nové Vsi na Střekově, kteří již v minulosti na situaci okolo přípojek žehrali.

Předpokládané náklady na stavbu zdejší větve páteřní sítě dosáhnou 24 milionů korun. Kolik přesně město zaplatí, bude zřejmé až po přidělení dotace z ministerstva životního prostředí. Práce začnou letos a skončí příští rok.

Novoveská kanalizace vyrostla v sedmdesátých letech. Podle místních obyvatel nebyla nikdy zkolaudována. To s sebou přináší různé potíže například tamějšímu podnikateli Jiřímu Bočkovi, jenž tu provozuje svůj autoservis.

„Myslím si, že tohle už mělo dávno být hotové. Právě kvůli kanalizaci jsem čekal pět let na stavební povolení,“ stěžoval si Boček. „Než jsem se k tomu papíru probojoval, stálo mě to spoustu peněz a nervů.“

Podle mínění místních s sebou stavba páteřní kanalizační sítě přinese řadu technických obtíží jak stavebníkovi, tak některým obyvatelům. Stojí zde totiž devět domů, které jsou pod úrovní terénu. Ty mají vývody odpadních vod částečně vedené přes pozemky jiných vlastníků. Proto panuje obava, že bude nutné zainvestovat hodně peněz do přečerpávacích zařízení. Půjčka z Fondu rozvoje bydlení by měla být alternativou, jak se s tímto vypořádat.