Řadu let trvající tradice ale letos možná končí. Vedení radnice tvrdí, že organizace oslav začíná být neúnosně složitá.

„Nikdy jsme nepořádali Vítání občánků. Myslíme si, že první oslavu pro děti bychom měli pořádat v okamžiku, kdy už z ní mají rozum. Proto slavíme jejich vstup do školy, který je jedním z nejdůležitějších okamžiků života,“ vysvětlila starostka Liana Wagnerová.

Prvňáčci pravidelně viděli divadelní pohádku a dostali dárek. „Letos se mohli těšit nejen na sladkost, ale i klíčenku, kterou budou moci nosit na krku,“ uvedla Petra Tachecí, která neštěmickou radnici mediálně zastupuje.

Na klíčence je nápis „Vítání prvňáčků 2008 ÚMO Neštěmice“. Náklady na akci mají podle Tachecí dosáhnout k necelým 50 tisícům korun.

Problémy ovšem nastaly s hledáním vhodného místa. Kulturní dům Corso, kde se představení spojené s vítáním prvňáčků odehrávalo v minulých letech, je již zavřený.

„Máme v našem obvodě pět základních škol se zhruba 280 prvňáčky. Pořádáme proto dvě představení a máme vymyšlenou variantu pro dobré i špatné počasí. Navíc to jsou místa, která leží v docházkové vzdálenosti od škol,“ vysvětlila starostka Wagnerová.

Letos poprvé je čekala interaktivní pohádka. Nebyli jen diváky, ale do představení se přímo zapojili. Na deštivé počasí byly pro jistotu připraveny tělocvičny.

Při přípravě ale radnice narazila na problémy s koordinací. Jednotlivé školy měly řadu připomínek k časům a místům konání. „Když jsme například posunuli začátek prvního představení, aby žáci měli čas na něj přijít, vadilo školám, že druhé představení zase skončí moc pozdě. Nejsem si jistá, zda podobnou akci uspořádáme i příští rok,“ dodala Wagnerová.

Některé školy o tom ještě nevědí, jinde si myslí, že je to škoda. „Paní starostka se k nám 1. září chodí představit prvňákům. Myslím, že udělat to pro všechny najednou by bylo lepší,“ řekla zástupkyně ředitele Olga Poláková ze ZŠ Hluboká v Neštěmicích.