Pořádek se zhoršil poté, co město loni obvodům podstatně zkrátilo dotace. Zatímco ještě v roce 2006 mezi ně rozdělilo 90 milionů, loni to už bylo jen 60 milionů korun. A pro letošek jim dalo o dalších 30 milionů korun méně s tím, že jim ubyl úklid a údržba zeleně. Ovšem samo na tyto činnosti ve svém rozpočtu vyčlenilo jen 20 milionů korun.

Centrální obvod přitom udržení čistoty jen v loňském roce přišlo na 24 milionů korun. Z toho plných 13 milionů radnice vyplatila firmám, které se staraly o chodníky a zeleň pouze v exponovaných částech obvodu. Pro srovnání, rok před tím než město zkrátilo dotace, investovala zdejší radnice do čistoty centrálního obvodu 32 milionů korun.
Podobná politika je pro občany města dosti nepříjemná a tak ji kritizují. Třeba obyvatelé činžovních domů v Resslově a Bezručově ulici na Klíši.
„Poslední tři roky je to tu stále horší. Letos tu sekali naposledy na jaře a od té doby tu zůstaly kupky hnijící trávy, nad níž létají mušky a další hmyz,“ líčila trable místních Šárka Žilovcová. „Bydlíme tu už desátým rokem a za těch deset let takový nezájem o Klíši nepamatuji.“
Neposekaná tráva a neposekané keře se již značně rozrostly.

„Je to škoda,“ stěžovali si patnáctiletý Martin Žilovec a třináctiletá Anička Kroutilová. „Moc nás to mrzí. Většinou nám odpoledne nezbývá než chodit na hřiště ve škole, ale to je navečer po páté hodině zavřené.“
Podle hygieniků je neposekaná zeleň nebezpečná. „Zvyšuje možnosti mnohem většího pomnožení klíšťat,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) Josef Trmal. „Jen posekaná tráva je bezpečná. Klíště vyleze na vegetaci zhruba do metrové výšky. Díky otěru se přichytí na kůži a oděv. Kontakt s klíštětem je rizikový, vzhledem k možnosti nákazy.“ Neudržovaná zeleň také výrazně zhoršuje situaci lidí s alergiemi.
Opozice si myslí, že je to problém peněz. „Magistrát chce uklízet celé město jen za 20 milionů korun. To je nesmysl. Byla hloupost brát to obvodům, které k tomu mají nejblíže,“ kritizoval opoziční zastupitel Jaroslav Kubín (KSČM). „Město by mělo po letošních zkušenostech úklid vrátit zpět obvodům, včetně peněz. Takový nepořádek tu nikdy nebyl.“

Magistrát se brání s tím, že termíny seče jsou přesně dané. „Třeba ulice Resslova by měla být dnes posekána,“ odpověděl Václav Groulík z kanceláře primátora minulý týden v pátek. Bohužel, podle obou manželů Žilovcových se tu nic nezměnilo ještě tento týden v pondělí.
V této lokalitě jsou dle smlouvy o dílo, které město převzalo od obvodu, nasmlouvány pouze 4 seče ročně. „První seč do konce května, druhá do konce června, třetí seč v průběhu července a srpna, čtvrtá do konce září,“ dodal Groulík.
Není to poprvé, kdy si lidé z Klíše na úklid stěžovali. Již koncem února podle místostarosty centrálního obvodu Jana Tvrdíka (AÚ) radnici doslova bombardovali stížnostmi. Ta se proto dohodla s magistrátem, že sama uklidí 11 nejproblémovějších míst. Náklady slíbil magistrát radnici zaplatit.