Zároveň s tím chce zvýšit množství použitých baterií, které lidé odevzdávají jako tříděný odpad. Do čtyř let by se podle vedení města mohl počet zhruba ztrojnásobit.

Do sběru baterií chce radnice zapojit základní a mateřské školy v krajské metropoli. Všechny vybaví sběrnými nádobami. Podle náměstka primátora Arna Fišery (ČSSD) patří Ústí do republikového průměru. Ústečané v roce 2007 sebrali 1,9 tuny použitých baterií, což je zhruba jedna na osobu.

Radnice to chce změnit. Mimo jiné na 17. září plánuje pokus o překonání rekordu ve sběru použitých baterií. Akce se uskuteční na Lidickém náměstí. A Ústečané tam budou překonávat olomoucký rekord, kde letos v květnu sesbírali na 255 kilogramů baterií.

Více chce vedení město vytřídit také komunálního odpadu. V současné době je po Ústí rozmístěno na 384 kontejnerů na papír, plast a sklo. „Tento počet hodláme od příštího roku zvýšit na čtyři sta,“ sdělila Simona Heymerová z odboru životního prostředí ústeckého magistrátu.

Podle Fišery vedení města plánuje do budoucna také výstavbu nových dvou sběrných dvorů na Severní Terase a Střekově. „Investice jsme však zatím pozastavili,“ uvedl Fišera. Radnice totiž jen v loňském roce zaplatila za svoz 76 milionů korun. Heymerová podotkla, že dosavadní sběrné dvory v Krásném Březně a Všebořicích jsou kapacitně dostačující.

Obyvatelé města vytřídili loni 2215 tun odpadu. V první polovině letošního roku počet vzrostl. A Ústečané vytřídili o 84 tun více skla a o 20 tun papíru. Jednou z firem, které v krajské metropoli sváží odpad, je AVE CZ. Ta spustila zelenou linku na čísle 800 118 800, na kterou lidé mohou volat své případné stížnosti.

Ústečtí zastupitelé před časem rozhodli, že se od 1. ledna 2009 nebudou vybírat poplatky za svoz odpadu. Řadu let se za odpad neplatí například v Teplicích. Od loňského července se poplatky nevybírají také v Mostě.

Zapojíte se do zápisu o rekord? Třídíte odpad? Diskutujte!